Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Hiljade beba pingvina nestalo u moru na Antarktiku

Hiljade beba carskog pingvina udavilo se u moru kada su teški vremenski uslovi uništili lednik na kome su živjeli.

BBC podsjeća da se ova katastrofa dogodila 2016. godine u Vedelovom moru, a naučnici objašnjavaju da je kolonija pingvina živjela na tankom ledu koji je povezan sa glečerom, a da stariji pingvini nisu pokušali da prebace mladunce na sigurnije mjesto.

To bi, međutim, kako kažu, najverovatnije bilo besmisleno, jer se velika santa leda na kojoj su živjeli već pomjerila.

O velikom gubitku mladunaca izvještavao je tim Britanskih istraživaca Antartika (BAS), nakon što su doktori Piter Fretvel i Fil Tratan na fotografijama koje je zabilježio satelit primjetili nestanak kolonije.

Životinjskog izmeta je bilo u radijusu od 800 kilometara, pa je na osnovu toga zaključeno koliko je pingvina nestalo.

U ovoj koloniji se tokom proteklih nekoliko decenija rađalo od 14.000 do 25.000 parova, pa je u suštini preko noći nestalo pet do devet odsto svjetske populacije pingvina.

Carski pingvin je najkrupnija vrsta pingvina kojoj je potrebna čvrsta ledena podloga koja može da izdrži do aprila, jer mlade ptice na svijet stižu u decembru.

Ukoliko se lednik otopi i raspadne prije vremena, mladunci nisu spremni za plivanje, jer nisu u potpunosti razvijeni i nemaju peraje za hladnu vodu.

Doktor Fretvel rekao je za BBC da ledena podloga formirana 2016. nije bila dovoljno čvrsta.

“Olujni vetrovi koji duvaju u oktobru i novembru počeli su da duvaju ranije. Došlo je do neke promjene u sezoni vjetrova”, rekao je on.

BAS tim vjeruje da su se starije preživjele ptice zbog razmožavanja preselile na neka druga mjesta u moru.

Kolonija koja je udaljena od mjesta na kom se odvojio lednik nekih 50 kilometara i nalazi se u blizini lednika Doson-Lembton sada ima više stanovnika nego ranije.

Nije jasno zašto se lednik na kome su živjele ptice nikada nije “oporavio”, kako što ne postoji precizna klimatska promjena koja je dovela do ovakve pojave, a atmosferska i okeanska praćenja pokazala su male promjene.

Ipak, izgleda da je ova kolonija osjetljiva na promjene i topljenje leda, a tim koji se bavi ovim istraživanjem kaže da bi zagrijavanje Antartika moglo da ima ozbiljan uticaj, posebno na carske pingvine.

Istraživanje je pokazalo da bi, ukoliko se led na Antartiku smanji, moglo da nestane 50 do 70 odsto ove vrste.

Doktori Piter Fretvel i Fil Tratan objavili su svoje istraživanje u magazinu Antartik sajens.

Tanjug

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles