Subota, 4 Januara, 2025

Grenland nestaje pred našim očima –

Foto: Unsplash

Topljenje leda na Grenlandu također ima dubok uticaj na globalnu cirkulaciju okeana i vremenske prilike. Ove promjene imaju dalekosežne uticaje na ekosisteme i zajednice širom svijeta.

Grenland, kakvog smo do sad poznavali, nestaje pred našim očima. Istraživanje koje su zajednički proveli Evropska svemirska agencija (ESA) i NASA pokazalo je da se ovaj smrznuti div topi alarmantnom brzinom, a to bi moglo imati posljedice i na razinu mora u cijelom svijetu.

Istraživanje objavljeno u časopisu Geophysical Research Letters otkriva surovu stvarnost. U razdoblju od 2010. do 2023. Grenland je izgubio nevjerojatnih 2347 kubičnih kilometara leda. To je dovoljno vode da se napuni najveće jezero u Africi, Viktorijino jezero. Najveće promjene dogodile su se 2012. i 2019. godine, kada se ledena ploča smanjila za više od 400 kubičnih kilometara zbog ekstremnog otapanja.

Koliko je ovaj gubitak leda značajan možda najbolje pokazuje video koji je objavila ESA. Područje najvećeg gubitka leda označeno je najtamnijom bojom, a podaci su prikupljani s dva satelita koji kontinuirano prate stanje Grenlanda – ESA-inog CryoSat-2 i NASA-inog ICESat-2.

U videu se jasno vidi da rubovi ledene ploče najviše gube. Tokom godina, rubovi ledene ploče u prosjeku su izgubili debljinu od 6,4 metra. Posebno zabrinjava da su u samo 13 godina, izlazni ledenjaci poput Sermeq Kujalleq i Zachariae Isstrøm doživjeli vršne stope stanjivanja od 67 odnosno 75 metara.

Studija je otkrila i prosječno stanjivanje ledene ploče koje iznosi 1,2 metra tokom razdoblja istraživanja.

Sjajno je vidjeti da podaci iz ‘sestrinskih misija’ daju dosljednu sliku promjena koje se događaju na Grenlandu, rekao je Thorsten Markus, projektni naučnik za misiju ICESat-2 pri NASA-i, u izjavi za javnost.

Razumijevanje sličnosti i razlika između mjerenja visine ledene ploče radarom i lidarom omogućuje nam da u potpunosti iskoristimo komplementarnu prirodu tih satelitskih misija, dodao je Markus.

Grenland konstantno gubi svoju ledenu masu još od 1998. godine, a voda koja nastaje tim otapanjem smatra se drugim najvećim doprinositeljem porasta razine mora. Topljenje leda na Grenlandu također ima dubok uticaj na globalnu cirkulaciju okeana i vremenske prilike. Ove promjene imaju dalekosežne uticaje na ekosisteme i zajednice širom svijeta.

zimo

Povezane vijesti

Elektroprivreda BiH počinje da nudi ESCO usluge za instaliranje solarnih elektrana

  Planom poslovanja za period 2025- 2027. godina Elektroprivreda BiH planira ulaganja od 2,1 milijarde konvertibilnih maraka. U okviru investicija po prvi put je planirano...

Hidrometeorološki zavod: Prošla godina najtoplija u istoriji

Foto: Impuls Na globalnom nivou 2024. godina bila je najtoplija ikad izmjerena, saopšteno je iz Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske. U analizi Hidrometeorološkog zavoda navodi se da...

Popular Articles