Subota, 21 Decembra, 2024

Gradski vrapci žrtve brze hrane

PARIZ – Najnovije francusko istraživanje otkriva da su vrapci u gradovima, baš kao i njihovi stanovnici, žrtve brze hrane.

PARIZ – Najnovije francusko istraživanje otkriva da su vrapci u gradovima, baš kao i njihovi stanovnici, žrtve brze hrane.

Stručnjaci francuskog Nacionalnog centra za naučna istraživanja (CNRS) objašnjavaju da je opadanje broja dživdžana u velikim gradovima posljedica hrane koju konzumiraju, a koja je previše masna i previše zaslađena za njihove mladunce.

Svoje zaključke donijeli su na osnovu posmatranja 110 ptica (68 odraslih i 42 ptića starih nekoliko sedmica) u dva grada – Nioru i La Rošelu, i dva sela na zapadu Francuske.

Istraživači su izmjerili tjelesnu masu, količinu masnih naslaga na vratu, veličinu kljuna, nogu i krila ptica.

U poređenju sa seoskom populacijom, odrasli gradski vrapci su pet do 10 odsto manji i par grama mršaviji. Ali, paradoksalno, njihovi mladunci su znatno deblji od svojih vršnjaka na selu.

“Ovi podaci ukazuju da gradski vrapci jedu previše masne hrane. Jer za dobar rast ptići moraju prije svega da uzimaju proteine, koje dobijaju od insekata. U gradovima, međutim, njihovi roditelji lakše dolaze do mrvica pica i druge brze hrane”, objašnjava biolog Frederik Anželje.

On navodi da takva vrsta ishrane ne ugrožava život ovih malenih ptica, ali da gradski dživdžani ležu manje jaja, a njihovi ptići sporije rastu.

Anželje napominje, međutim, da ovo nije jedini faktor koji utiče na smanjenje broja vrabaca u gradovima. Naše male komšije nestaju s asfalta i zbog visokog novoa zagađenja, kako atmosferskog tako i zvučnog, istakao je on, a prenose francuski mediji.

(Agencije)

Povezane vijesti

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Globalna potrošnja uglja dostigla rekordan nivo na kojem će ostati do 2027.

Foto: Impuls Globalna upotreba uglja je ove godine povećana na rekordnih 8,77 milijardi tona, ali će ostati stabilna narednih godina zahvaljujući rastu obnovljivih izvora koji...

Popular Articles