fbpx

Globalno otopljavanje prijeti da uništi brojne vrste insekata

Globalno otopljavanje prijeti da uništi brojne vrste insekata

Klimatske promjene su jedan od najvećih globalnih izazova sa kojima se suočavaju ljudi, ali i mnoge biljne i životinjske vrste. Posebno osetljivi na promjene temperature i obilne padavine su insekti.

 

Insekti su najbrojnija i najraznovrsnija grupa životinja na planeti. Imaju ključnu ulogu u mnogim procesima u ekosistemu poput oprašivanja biljaka, razgradnji organske materije, a dobar su izvor hrane za mnoge druge životinje. Međutim, insekti su ugroženi zbog gubitka staništa, zagađenja i klimatskih promjena.

„To je kod insekata posebno izraženo zato što oni imaju jako brzo razviće. Jednostavno kod nekih vrsta jedna generacija traje po desetak, 15 dana, tako da imamo jako brze reakcije na promjene i to je ono što recimo, insektima može da pomogne u prevazilaženju promjena. Sva ona staništa koja se nalaze na većim nadmorskim visinama ili u hladnijim predjelima zemlje su ugroženija zato što se klima mijenja, biva toplija i onda vrste koje njih nastanjuju i koje su se adaptirale na takve uslove imaju velike probleme da prežive“, objašnjava Miloš Jović, entomolog Prirodnjačkog muzeja.

Obilne padavine, poplave, suše, požari, tople zime – samo su neke od nevolja koje su insektima donijele klimatske promjene. Prema procjenama stručnjaka, broj insekata u pojedinim dijelovima svijeta opao je za skoro 50 procenata, dok je trećina ugrožena i prijeti im izumiranje.

„Problem sa insektima kao smanjenja njihove brojnosti, koje bi moglo trenutno da bude jako veliki problem, to su insekti oprašivači. Recimo medonosne pčele su, uslovno rečeno, univerzalni oprašivači, i njihov pad brojnosti je nešto što može da predstavlja ozbiljan problem u budućnosti“, naglašava Jović.

Ipak, nekim vrstama insekata globalno otopljavanje bilo je od koristi. Te vrste su povećale brojnost i prisustvo među ljudima, i brže i lakše mijenjaju staništa. Tako su se u nekim dijelovima Evrope pojavile nove vrste insekata koje prenose viruse.

„Kao i kod svih ostalih grupa živih bića, imate vrste kojima odgovara toplija klima i imate vrste kojima odgovara hladnija klima. Oni kojima odgovara toplija klima, oni se trenutno šire i u tom smislu postoji mogućnost za raznorazne tropske bolesti da se pojave kod nas, zbog toga što se jednostavno insekti iz tropskih predjela šire na predjele sa umjerenom klimom. Recimo, komarci su jedni od njih“, navodi entomolog Miloš Jović.

Klimatske promjene se neprekidno odvijaju i uticaj čovjeka na prirodu sve je izraženiji. Krčenje vegetacije, zagađenje rijeka, uništavanje staništa razlozi su zbog kojih opada brojnost insekata. Stručnjaci tvrde da klimatske promjene moramo da usporimo i tako smanjimo svoj ekološki otisak.

rts.rs