Wednesday, November 20, 2024

Fauna i flora u Australiji ugroženije su nego ikad

Foto: EPA

Jedinstvena australska flora i fauna izloženi su većem riziku nego ikada do sada od šumskih požara, suše, ljudske aktivnosti i globalnog zatopljenja, kaže se u najnovijem vladinom izvještaju.

Slika štete koju daje naučni  izvještaj je znatan. Od početka 20. vijeka, prosječna temperatura kopna u Australiji porasla je za 1.4 stepena Celzijusa zbog globalnog zatopljenja, ubrzavajući propadanje flore i faune.

U šumskim požarima 2019. i 2020. ubijeno je ili raseljeno između 1 i 3 milijarde životinja

Sve veća učestalost i ozbiljnost ekstremnih događaja utiču na dobrobit ljudi, a rastuće temperature i promjene obrasca padavina na koje utiču klimatske promjene vrše pritisak na kopnene vodne sisteme.

Ministrica okoliša Tanya Plibersek nazvala je ovaj dokument šokantnim navodeći da on pokazuje istoriju krize i propadanja australskog okoliša. U šumskim požarima 2019.-2020. izgorjelo je više od osam miliona hektara vegetacije, a ubijeno je ili raseljeno između 1 i 3 milijarde životinja u zemlji, navodi se u ključnim nalazima izvještaja.

Toplinski valovi okeana uzrokovali su veliko izbjeljivanje korala na Velikom koralnom grebenu 2016., 2017. i 2020. I vladin izvještaj objavljen u martu pokazao je da je greben ponovno pretrpio veliko izbjeljivanje.

Australija je izgubila više vrsta sisavaca nego bilo koji drugi kontinent

Od 1990. također su uništeni milioni hektara prašuma. Isto vrijedi i za više od sedam miliona hektara staništa za ugrožene vrste između 2000. i 2017., navodi se u izvještaju. U pet godina više od 200 biljnih i životinjskih vrsta od nacionalnog značaja dodano je na popis ugroženih vrsta, prema australskim zakonima o zaštiti okoliša.

“Australija je izgubila više vrsta sisavaca nego bilo koji drugi kontinent”, kaže se u izvještaju, a broj novih vrsta koje su navedene kao ugrožene porastao je za osam posto u pet godina. Australski gradovi također rastu velikom brzinom, navodi se u izvještaju, što dovodi do povećanja topline, zagađenja i gradskog otpada te istovremeno opterećuje izvore vode i energije.

“Sydney je izgubio više od 70 posto svoje izvorne vegetacije zbog razvoja”, stoji u izvještaju.

Australija je posebno pogođena klimatskim promjenama

“Rezultati ovog izvještaja su srceparajući, a propusti u upravljanju koji su doveli do gubitaka ovih razmjera poražavajući”, rekla je Rachel Lowry, vršiteljica dužnosti izvršne direktorice WWF-a u Australiji.

“Ako zanemarimo upozorenja u ovom izvještaju, vrste poput koala iz istočne Australije ili našeg najvećeg sisavca koji jedri, velike jedrilice, zauvijek će nestati”, upozorila je.

WWF ističe da bi ovo izvješće trebalo biti prekretnica koja će dovesti do većih ulaganja i strožih zakona za zaštitu australske divljine. Izvještaj poziva na nacionalno koordiniranu ekološku akciju i međusektorsku saradnju te poseban fokus stavlja na iznalaženje rješenja u saradnji s domorodačkim zajednicama i znanjem.

Australija je posebno pogođena klimatskim promjenama, redovito je pogađaju suše, razorni šumski požari, a također je ugrožavaju i sve teže poplave.

Hina

Povezane vijesti

Danska će zasaditi milijardu stabala

  Danski parlament donio je ove sedmice odluku o sadnji milijardu stabala i pretvaranju 10 odsto poljoprivrednog zemljišta u šume i prirodna staništa u naredne...

Ujedinjeno Kraljevstvo zabranjuje nove rudnike uglja

Foto: Jelena Jevđenić/Impuls

Mjesec i po dana nakon gašenja posljednje termoelektrane na ugalj u Ujedinjenom Kraljevstvu, najavljeni su dalji nacionalni koraci u napuštanju ovog prljavog energenta: zabranjuju se novi projekti rudarenja uglja.

Popular Articles