Foto: Impuls
Evropska komsija je 19. februara predstavila novu viziju evropskog poljoprivredno-prehrambenog sektora do 2040., ublaživši dosadašnju ambicioznu ekološku politiku, kao odgovor na sve veće proteste poljoprivrednika.
Političari kažu da je sada fokus na pojednostavljenju propisa i pretvaranju poljoprivrede u atraktivnu profesiju, umjesto na podizanju ekoloških standarda, prenosi Euronews, komentarišući kako se ovom promjenom EK odmiče od dosadašnje kontroverzne strategije “Od farme do stola”, dijela Zelenog dogovora.
Podržan je snažniji stav prema evropskoj strateškoj prehrambenoj autonomiji. S naglaskom na davanje prioriteta proizvodnji osnovnih poljoprivrednih proizvoda u svrhu poboljšanja suverenosti evropskog tržišta.
Poljoprivrednici koji aktivno doprinose sigurnosti opskrbe hranom moći će se nadati većoj podršci. Međutim, iz perspektive poljoprivrednih proizvođača, nova strategija nudi malo na putu istinske reforme Zajedničke poljoprivredne politike, ističe Euronews. Drugim riječima, nema vidljivih načina da se provede pravednija raspodjela poticaja u korist malih poljoprivrednika smanjenjem plaćanja velikim poljoprivrednim firmama. Stručnjaci naglašavaju da se sistemu izravnih plaćanja već dugo zamjera nesrazmjerna podrška u korist velikih poljoprivrednih gospodarstava, no rješenja se ne naziru ni u novoj strategiji, koja se čini deklarativnom.
Ništa od radikalnog smanjenja upotrebe pesticida
Također, iako ekološki aspekti ostaju, oni više nisu središnja tema u novom planu. Pogotovo ne revizija okvira upotrebe pesticida. Prijašnja strategija, poput prepolovljenja njihove upotrebe do 2030. se ukida. Uredba o održivoj upotrebi pesticida povučena je još 2023. zbog sveopštih protesta nezadovoljnih poljoprivrednika. Nova pravila iz Brisela imaju za cilj pojednostaviti odobrenja za biopesticide i biokontrolu.
Kako se ističe, prvi korak biće racionalizacija provedbe Zajedničke poljoprivredne politike, velikog programa poljoprivrednih poticaja koji trenutno vrijedi gotovo trećinu ukupnog proračuna EU. Osiguravanje primjerenog životnog standarda za poljoprivrednike još je jedan ključni element strategije. Mnogi proizvođači suočeni su s finansijskom nesigurnošću i visokim rizikom od siromaštva. Kako bi se to riješilo, izvršna vlast EU planira do kraja ove godine razviti posebnu strategiju koja bi motivisala mlade ljude da se uključe u proizvodnju hrane, kroz lakši pristup zemlji, kapitalu i obuku za mlade poljoprivrednike.
Osim toga, nastaviće se raditi na poboljšanju položaja poljoprivrednika u lancu snabdijevanje hranom, jer se često bore s moćnim trgovcima. Reforma nepoštene trgovačke prakse uključiće mjere za sprječavanje prakse prema kojoj su proizvođači prisiljeni prodavati svoju robu ispod cijene.
Komisija će se također zalagati za strože usklađivanje proizvodnih standarda za uvezenu robu s onima koji se primjenjuju na evropske proizvođače. Ponajviše u području upotrabe pesticida i dobrobiti životinja, a posebno kada je riječ o opasnim pesticidima koji su u EU zabranjeni zbog zdravstvenih i ekoloških razloga te se ne bi smjeli vraćati u evropske trgovine putem proizvoda uvezenih s trećih tržišta.