Subota, 21 Decembra, 2024

Evropska komisija “kupuje” vrijeme za kancerogeni glifosat

Odobrenje za prodaju i upotrebu će se produžiti na 18 mjeseci, države mogu same zabraniti pesticid.

Evropska komisija je danas predložila tehničko rješenje za pitanje odobrenja pesticida glifosata oko čije kancerogenosti se lome koplja. U kratkim crtama, odobrenje za prodaju i upotrebu će se produžiti na 18 mjeseci dok Evropska agencija za hemijske proizvode (ECHA) ne donese odluku o sigurnosti proizvoda, a države članice u međuvremenu mogu donijeti potpunu ili djelomičnu zabranu glifosata.

Sjednica predstavnika država članica na kojoj će se glasati o ovom prijedlogu Komisije je zakazana za 6. juna.

„Ovo nije rješenje za europske građane, već za Evropsku komisiju koja se želi politički pokriti. Komisija samo preporučuje državama članicama mjere za smanjenje korištenja glifosata umjesto da propiše zabranu korištenja prije žetve, te u javnim parkovima, igralištima i vrtovima kako je tražio Parlament. U skladu s principom predostrožnosti, upotrebu glifosata je trebalo ograničiti na razini EU i ovakva polovična rješenja ne koriste nikome,“ izjavila je hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan.

Kontroverza oko Monsantovog proizvoda se proširila kada je Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) prošle godine objavila da on vjerojatno uzrokuje rak kod ljudi. Evropska agencija za sigurnost hrane i UN-ova agencija za hranu su naknadno objavili da se ne slažu s nalazima IARC-a. Unatoč nepostojanju jedinstvenog stava oko štetnosti tog pesticida, Komisija je planirala produžiti tržišnu dozvolu za glifosate na maksimalnih 15 godina, protiv čega su se pobunile neke države članice i Evropski parlament. EU do 30. juna mora odlučiti što napraviti s glifosatima, jer tada ističe važeće odobrenje za Monsantov pesticid.

Mojaokolina

 

Povezane vijesti

Izvještaj Evropske komisije: Brojne zamjerke na račun BiH

Foto: EFE

Evropska komisija će sutra objaviti paket o proširenju čiji su ključni dio izvještaja s ocjenama o napretku u reformama svake od zemalja koje su na putu prema članstvu u EU. Šta u izvještaju stoji o napretku na EU putu BiH, a šta susjedne Srbije?

WWF: Izgradnja dvije bugarsko-rumunske hidrocentrale na Dunavu opasna po prirodu i ljude

Foto: Shutterstock

Izgradnja dvije bugarsko-rumunske brane i hidrocentrale na Dunavu nanijela bi veliku štetu ljudima, privredi i dragocjenim životnjskim i biljnim sistemima u rijeci i priobalju, upozorila je najveća međunarodna nevladina organizacija za zaštitu prirodne sredine Vorld vajldlajf fand (World Wildlife Fund - WWF).

Popular Articles