Petak, 27 Decembra, 2024

EU: Smanjenje zaštite vukova – korak unazad u očuvanju prirode?

Foto: Michael LaRosa/ Unsplash

Evropska komisija iznijela je prijedlog o smanjenju statusa zaštite vuka prema Bernovoj konvenciji (eng. Bern Convention), što je podržala većina država članica Evropske unije. Usvajanjem ovog prijedloga, dosadašnji status strogo zaštićene vrste biće zamijenjen statusom zaštićene.

Kako je navedeno, zahvaljujući statusu zaštite, ova vrsta se uspješno oporavila širom evropskog kontinenta, sa procjenom gotovo udvostručenja populacije u posljednjih 10 godina. Ovakav trend doveo je do socio-ekonomskih izazova, posebno u vezi sa suživotom vuka sa ljudskim aktivnostima. Posebno se ističe problem u stočarstvu, o čemu govore podaci da vukovi svake godine ubiju preko 60.000 grla stoke u Evropskoj uniji, piše Energetski portal.

Novi status značio bi da svaka odluka o eksploataciji vukova, kao što je regulisano ubijanje ili odstreljavanje, mora da bude pažljivo planirana kako bi se osiguralo da se populacija ne ugrozi.

Sledeći korak jeste da će Komisija podnijeti prijedlog sekretarijatu Bernove konvencije. Kako se objašnjava, bilo kakva izmjena konvencije mora biti usvojena od strane dvije trećine njenih ugovornih strana, a izmjena stupa na snagu tri mjeseca nakon usvajanja. Ovo ostavlja prostor državama da se pripreme i prilagode novim pravilima.

Na zvaničnom sajtu Evropskog biroa za životnu sredinu (EEB) navodi se da ova promjena otvara vrata ubijanju vukova kao lažnom rješenju za štetu koja se nanosi stoci.

,,Ovom odlukom, države članice su odlučile da ignorišu poziv više od 300 organizacija civilnog društva i stotine hiljada ljudi koji su ih molili da se drže naučnih preporuka i pojačaju napore za uspostavljanje suživota sa velikim mesožderima kroz preventivne mjere’’, prenosi EEB.

Sabijen Leman, viša službenica za politiku biodiverziteta u WWF-u, uputila je pitanje koje glasi – Kako možemo tražiti od drugih regiona da štite svoj biodiverzitet i žive sa vrstama poput tigrova, lavova ili slonova, kada ne možemo živjeti zajedno sa vukovima?

EEB je na svom sajtu iznio mišljenja stručnjaka koja kažu da je ovo razaranje jednog od najvećih uspjeha u očuvanju u posljednjim decenijama, i da ova odluka ne samo da ugrožava decenijske napore, već predstavlja značajan korak unazad.

Bernova konvencija usvojena je 1979. godine, a na snagu je stupila 1982. godine. Ona predstavlja međunarodni ugovor Savjeta Evrope koji štiti više od 500 vrsta divljih biljaka i više od 1.000 vrsta divljih životinja. Stalni komitet konvencije sastaje se godišnje u Strazburu, a Evropska unija i njene države članice su potpisnice konvencije.

 

Povezane vijesti

Evropski put BiH na klimavim nogama

EU Uspjeh od marta do marta. Tako bi se mogao opisati evropski put Bosne i Hercegovine. U martu ove godine dobili smo status pregovarača, a...

Evropska unija: Udar na demokratiju

Foto: Daniel Huizinga Desetci zelenih nevladinih organizacija sa sjedištem u Bruxellesu počeli su prije dvije sedmice primati e-mailove pisane u duhu orbanovštine. Piše: Hans van Scharen...

Popular Articles