Subota, 21 Decembra, 2024

EU i Srbija sklopile strateško partnerstvo u oblasti kritičnih sirovina, uključujući litijum

Foto: Miloš M./Sipa Press/Profimedia

Predstavnici Srbije i Evropske unije u petak su u Beogradu potpisali Memorandum o razumijevanju o strateškom partnerstvu u oblasti održivih sirovina, lanaca vrijednosti baterija i električnih vozila, u prisustvu srpskog predsjednika Aleksandra Vučića i kancelara Njemačke Olafa Šolca.

Sporazumu se snažno protive ekološki aktivisti, građanski pokreti i skoro cijeli opozicioni korpus.

Dokument su na Samitu o strateškim sirovinama u Beogradu potpisali izvršni potpredsjednik Europske komisije i povjerenik za energetiku i Europski zeleni dogovor Martin Šefčovič i srbijanska ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

Među održivim (kritičnim) sirovinama, ključnim za zelenu i digitalnu tranziciju, nalazi se i litijum, čijim rezervama Srbija raspolaže, u okolini Loznice, gdje kompanija Rio tinto treba da otvori rudnik u okviru projekta “Jadar”.

Prije potpisivanja Memornaduma u Beogradu je održan Samitu o kritičnim sirovinama, a potpisano je i Pismo o namjerama sa nekoliko vodećih evropskih automobillskih koncerna, finansijskih institucija i proizvođača baterija, kao i srpskih preduzeća.

Memorandum predviđa pet pravaca djelovanja: o saradnji na industrijskom nivou, o saradnji u oblasti istraživanja i inovacija, o implementaciji visokih ekoloških, socijalnih i upravljačkih standarda i praksi, o mobilizaciji finansijskih i investicionih instrumenata prema standardima EU i o razvoju ljudskih resursa neophodnih za ostvarivanje svih segmenata tog partnerstva.

Vlada je navela da će partnerstvo doprinijeti dekarbonizaciji ekonomije u skladu sa Zelenim dogovorom EU i Zelenom agendom za Zapadni Balkan, u cilju čistijeg transportnog i energetskog sektora, smanjenjem emisija ugljen-dioksida i postizanjem zelene ekonomije i stvaranjem visokokvalitetnih radnih mjesta.

Partnerstvo će dodatno ojačati političke odnose dvije strane i promovisati dugoročni ekonomski rast u Srbiji i EU i doprineti naporima Srbije za pridruživanje Uniji, dodala je Vlada.

Vučić je rekao da će projekat “Jadar”, sa cijelim lancem proizvodnje, Srbiji doneti šest milijardi evra stranih direktnih investicija i doprineće rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP) sa 16,4 odsto.

On je obećao da će insitirati na poštovanju najviših ekoloških standarda i da će svjetski ekspeti garantovati da će biti zaštićeno zdravlje ljudi i životna sredina u Srbiji.

Kancelar Šolc rekao je da je projekat “Jadar” dobar za Srbiju i za ekonomsku perspektivu, ne samo za Srbiju već i za cijeli region, ističući da će se poštovati najviši standardi kada je riječ o zaštiti životne sredine.

“Potrebna nam je klimatski neutralno proizvedena električna energija, ali prije svega su nam potrebne baterije i dobar je napredak da je to sada omogućeno”, rekao je Šolc.

Ekološki aktivisti i predstavnici opozicije upozoravaju na razorne posljedice iskopavanja litijuma po životnu sredinu u slučaju realizacije projekta “Jadar” i najavljuju nove protestne akcije.

Lider Ekološkog ustanka Aleksndar Jovanović Ćuta upozorio je da je u Beogradu potpisana “smrtnu kaznu” za naselje Gornje Nedeljice, gde će biti rudnik litijuma.

 

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Evropski put BiH na klimavim nogama

EU Uspjeh od marta do marta. Tako bi se mogao opisati evropski put Bosne i Hercegovine. U martu ove godine dobili smo status pregovarača, a...

Popular Articles