Foto: Unsplash
Građani Ekvadora su na referendumu glasali protiv bušenja tla u potrazi za naftom u zaštićenom području Amazonije.
Prebrojavanjem više od 90 odsto glasačkih listića utvrđeno je da je oko 60 odsto glasača odbilo da odobri traganje za naftom u Nacionalnom parku Jasuni, proglašenom 1989. odlukom UNESKA, jednom od regiona sa najvećim biodiverzitetom na svijetu, gdje u izolaciji žive i dva plemenska naroda.
Park obuhvata oko milion hektara na mjestu gdje se spajaju Amazon, Andi i Zemljin ekvator. Samo jedan hektar zemlje u Jasuniju navodno ima više životinjskih vrsta, među kojima 610 vrsta ptica, 139 vrsta vodozemaca i 121 vrstu reptila, nego cijela Evropa i više vrsta drveća nego što ih ima u cijeloj Sjevernoj Americi.
Decenije borbe za očuvanje tog nacionalnog parka su počele kada je nekadašnji predsjednik Rafael Korea predložio međunarodnoj zajednici da Ekvadoru da 3,6 milijardi dolara da ostavi Jasuni netaknut.
Ishod referenduma je značajan udarac za predsjednika Ekvadora Gijerma Lasoa koji se zalagao za traganje za naftom, tvrdeći da su prihodi od toga ključni za tu zemlju. Državna naftna kompanija “Petroekvador” moraće da prekine poslovanje zbog ishoda glasanja.
Referendum je održan paralelno s predsjedničkim izborima, na kojima je Laso ispao, a u drugom krugu su ljevičarska kandidatkinja Luisa Gonzales i desničarski kandidat Daniel Noboa.
Beta