Nedjelja, 22 Decembra, 2024

EEA: Većina stanovnika evropskih gradova udiše opasno zagađen zrak

Foto: EPA

Kvaliteta zraka u evropskim gradovima poboljšana je u proteklih 20 godina, a posebno u 2020. godini zbog pandemije COVID-9, ali nivo zagađenja još ugrožava zdravlje većine njihovih stanovnika, upozorila je Evropska agencija za okoliš.

Zagađeni zrak najveća je prijetnja u okolišu za zdravlje ljudi i fine čestice izazvale su 2019. godine čak 307.000 smrtnih slučajeva u Evropskoj uniji, iako je ta brojka manja za tri posto nego 2005. godine, utvrdila je EEA.

Oko 97 posto urbanog stanovništva u EU bilo je 2019. godine izloženo višem nivou finih čestica u zraku no što Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje u smjernicama, a njih 94 posto bilo je izloženo višem nivou dušičnog oksida, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters..

Izloženost zagađenom zraku povezana je s rakom pluća, kardiovaskularnim bolestima i astmom.

Visoka koncentracija finih čestica

Provizorni podaci za 2020. godinu još nisu u potpunosti provjereni, a pokazuju kakvo-takvo poboljšanje, vjerovatno zbog vremenskih prilika i mjera zatvaranja u pandemiji COVID-19 koje su privremeno ograničile industrijske aktivnosti i saobraćaj, utvrdila je EEA.

U svim zemljama EU-a, ali i u drugim evropskim zemljama, uključujući Tursku i Kosovo, 95 posto stanica za praćenje kvalitete zraka registriralo je 2019. višu koncentraciju finih čestica no što preporučuju smjernice WHO-a.

U 2020. godini opasno visoku koncentraciju zabilježilo je njih 92 posto.

Dušikov dioksid zabilježilo je u pretpandemijskoj 2019. godini 79 posto stanica, a prošle godine 71 posto.

Izvori su finih čestica saobraćaj, industrija, a u centralnoj i istočnoj Evropi povezane su i s izgaranjem krutog goriva koje se koristi za grijanje domova.

Blaži limiti u EU

Bosna i Hercegovina, Turska, Poljska i Bugarska spadaju među zemlje s najvišim nivoom tih čestica, utvrdila je evropska agencija.

Najviši nivo dušikovog dioksida, čiji je glavni izvor cestovni saobraćaj, bilježile su pak Njemačka i Luksemburg.

EEA u izvještaju ističe i veliku razliku između WHO-ovih limita, koji su ove godine postroženi, nakon revizije naučnih dokaza o utjecaju zagađenog zraka na zdravlje ljudi, i osjetno blažih limita u EU.

Samo jedan posto stanica za praćenje kvalitete zraka registrirao je u 2020. godini viši nivo finih čestica i dušikovog dioksida no što WHO preporučuje u smjernicama.

Brisel je najavio izmjenu standarda kvalitete zraka u 2022. godini kako bi ih uskladio s onima WHO-a, napominje Reuters.

Izvor: Agencije

 

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles