Subota, 21 Decembra, 2024

Države planiraju da povećaju proizvodnju fosilnih goriva, suprotno klimatskim obećanjima

Foto: SvenSimon/F. Hoemann

Uprkos čestim i razornim toplotnim talasima, sušama, poplavama i požarima, zemlje koje su najveći proizvođači fosilnih goriva na putu su da proizvedu više nego duplo veću količinu uglja, nafte i gasa 2030. nego što bi bilo neophodno da se ograniči globalno zagrijavanje u skladu s Pariskim sporazumom, pokazuje objavljena studija koju su podržavale Ujedinjene nacije.

Izvještaj Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP), koji procjenjuje razlike u smanjenju proizvodnje fosilnih goriva i neophodnih standarda za postizanje klimatskih ciljeva, dolazi uoči svjetskog sastanka o klimi COP 28 koji počinje 30. novembra u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.

“Ukidanje fosilnih goriva jedno je od ključnih pitanja o kojima će se pregovarati na COP 28”, rekla je Ploy Achakulwisut, naučnica Stokholmskog instituta za životnu sredinu (SEI), koja je i vodeća autorica izvještaja.

Ona je istakla da je potrebno da se zemlje posvete postepenom ukidanju svih fosilnih goriva kako bi ispunile proklamovane namjere.

Prema pariškom paktu, nacije su se obavezale da dugoročno ograniče rast prosječne temperature na manje od dva stepena iznad predindustrijskih nivoa i da pokušaju da to spuste na 1,5 stepen.

Analiza glavnih proizvođača fosilnih goriva

Dok naučnici kažu da se upotreba fosilnih goriva mora smanjiti da bi bili ispunjeni ciljevi, države nisu uspjele da postignu nikakav međunarodni sporazum o određenim datumima u vezi sa postepenim ukidanjem upotrebe uglja, gasa ili nafte.

U izvještaju je analizirano 20 glavnih proizvođača fosilnih goriva i otkriveno da planiraju proizvesti ukupno oko 110 posto više fosilnih goriva u 2030. godini, nego što bi bilo u skladu sa ograničavanjem stepena zagrijavanja na 1,5 stepen i 69 posto više nego što je u skladu sa nivoom od dva stepena.

Nijedna od 20 zemalja nije se obavezala da smanji proizvodnju uglja, nafte i gasa u skladu sa ograničavanjem zagrijavanja na 1,5 stepen, navodi se u izvještaju.

Rečeno je da se 17 zemalja obavezalo da će dostići nultu emisiju zagrijavanja, ali većina nastavlja da promoviše, subvencioniše, podržava i planira proširenje proizvodnje fosilnih goriva.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles