Wednesday, November 20, 2024

CZZS: Neophodno uspostaviti nova riječna zaštićena područja

Foto: Vladimir Tadić

Svjetsko prvenstvo u raftingu koje je prošle sedmice okupilo stotine raftera iz više od 20 zemalja svijeta u Banjaluci na rijeci Vrbas, sjajan je podsjetnik na sve prilike koje rijeke slobodnog toka pružaju ljudima, ne samo u svrhu rekreacije i slobodnog korištenja, nego i održivog razvoja.

Voda je najveće prirodno bogatstvo naše regije, a nebrojene rijeke i potoci pružaju korist za ljude i predstavljaju nevjerovatnu biološku raznovrsnost. Upravo u cilju očuvanja slatkovodnih blaga Jugoistočne Europe, organizacije The Nature Conservancy (TNC), WWF Adria i Centar za životnu sredinu, sa brojnim partnerima koji uključuju i rafting klubove, pokrenule su Inicijativu za trajnu zaštitu slatkih voda.

Iz godine u godinu, ova inicijativa raste te već ima nekoliko primjera trajne zaštite u Crnoj Gori i Hrvatskoj. Potaknuti tim uspjesima, uz saradnju sa relevantnim institucijama i lokalnim organizacijama, pokretači incijative aktivno rade na uspostavljanju novih riječnih zaštićenih područja u Bosni i Hercegovini i Srbiji.

“U BiH radimo na zaštiti gornjeg toka rijeke Neretve koji čine raznovrsna staništa u kojima žive brojne rijetke i endemske biljne i životinjske vrste kojima je potrebna hitna zaštita. Zbog toga smo u junu 2021. godine pokrenuli inicijativu za uspostavljanjem dva nova zaštićena područja na Neretvi. Dok čekamo rezultate istraživanja, nadamo se kako će upravo ova zaštićena područja biti prvi primjer trajne zaštite slatkih voda u BiH”, izjavila je Jelena Ivanić iz Centra za  životnu sredinu.

Tamara Preininger Horvat iz TNC-a je naglasila da samo pažljivim upravljanjem i zaštitom možemo osigurati povećanje biološke raznolikosti uz istovremeno podržavanje svih društvenih vrijednosti koje slatkovodni ekositemi imaju za cijelu zajednicu.

 “Trajnu zaštitu slatkih voda vidimo kao dugotrajnu zaštitu ovih vrijednih ekosustava i svih vrijednosti koje oni imaju. U svom radu nastojimo primijeniti ovaj način razmišljanja kako bismo zaštitili neke od najbolje očuvanih rijeka u svijetu, koje su presudne za živi svijet koji o njima ovisi”, istaknula je Tamara Preininger Horvat iz TNC-a.

Irma Popović Dujmović iz WWF Adria ističe da su se upravo rafteri i rafting klubovi pokazali pravim saveznicima i najboljim ambasadorima za rijeke slobodnog toka.

“Zajedno želimo promijeniti način na koji ljudi doživljavaju rijeke kako bismo ih ponovno povezali s prirodom i kako bismo osigurali dugotrajnu zaštitu naših najvažnijih prirodnih resursa”.

Dok uživamo u sportskim vještinama učesnika prvenstva, prisjetimo se kako je dokazano da svega dva sata sedmično koja provedemo u prirodi mogu imati značajan pozitivan uticaj na naše zdravlje, smanjenje stresa i opšte fizičko i psihičko blagostanje.

Zbog ovih i mnogih drugih dobrobiti moramo zajedno raditi na zaštiti naših slatkovodnih blaga i pobrinuti se da se njima dobro upravlja!

Povezane vijesti

Danska će zasaditi milijardu stabala

  Danski parlament donio je ove sedmice odluku o sadnji milijardu stabala i pretvaranju 10 odsto poljoprivrednog zemljišta u šume i prirodna staništa u naredne...

Ujedinjeno Kraljevstvo zabranjuje nove rudnike uglja

Foto: Jelena Jevđenić/Impuls

Mjesec i po dana nakon gašenja posljednje termoelektrane na ugalj u Ujedinjenom Kraljevstvu, najavljeni su dalji nacionalni koraci u napuštanju ovog prljavog energenta: zabranjuju se novi projekti rudarenja uglja.

Popular Articles