Wednesday, November 20, 2024

Centar za životnu sredino podržao dvije ekološke inicijative iz Kupreškog polja

Foto: CZZS

Nakon podrške inicijativama u Duvanjskom polju, Centar za životnu sredinu podržao je i dvije inicijative za zaštitu prirodnog bogatstva i održivi razvoj Kupreškog polja.

Podržane su inicijative Darija Batinića koja za cilj ima resursno osamostaljivanje mobilne kućice kroz nabavku solarnih panela i pumpe za vodu i inicijativa Ekološkog društva Mosor koje se planira uhvatiti u koštac sa problemom divljih deponija i organizovanog prikupljanja otpada.

„Poziv je bio otvoren za pojedince, organizacije i inicijative. Primili smo pet aplikacija, što nije veliki broj, ali su predloženi projektni prijedlozi bili kvalitetni i nije bilo lako donijeti odluku. Posebno nam je drago što smo uspjeli da podržimo dva poprilično različita projekta, od kojih se jedan bavi pitanjem otpada i podizanjem elementarne svijesti o prirodi, a drugi je čak futuristički i inovativan za naše okruženje“, istakla je Nataša Crnković iz Centra za životnu sredinu.

Dario Batinić, voditelj projekta za nabavku solarnih panela i pumpe za vodu je rekao da je zahvalan na prilici da radi na jačanju turističke ponude Kupresa.

„Sa ovim grantom ću unaprijediti ponudu na održiv način kroz novije oblike turizma. Cilj  je da svoju ideju “mobilnog glamping koncepta” učinim energetski samostalnijim i okolišno prihvatljivijim. Vjerujem da će ovo biti pionirski poduhvat za Kupres, koji će služiti kao primjer drugim zajednicama, te biti mjesto za edukaciju i promociju održivog turizma”.

Inicijativa Ekološkog društva Mosor došla je iz Kupresa RS, jedne od najmanjih opština u Republici Srpskoj. Potpisivanju ugovora prisustvovao i načelnik opštine Gojko Šebez, te naglasio da su ispred Opštine jako zahvalni na ovim aktivnostima.

6 Kupres Polje inicijativa2 1 1024x683

Foto: CZZS

„Od Centra za životnu sredinu smo dobili podršku za nabavku kontejnera za odlaganje komunalnog otpada, koji će biti raspoređeni na području opštine Kupres RS. Ova opština nema rješeno pitanje otpada, što je jedan od gorućih problema i zbog čega se javlja više tzv. divljih deponija. Nabavkom i postavljanjem kontejnera donekle će biti riješeno pitanje otpada makar na jednom djelu ove opštine“, istakao je Risto Milišić, predsjednik Ekološkog društva Mosor.

Podrška inicijativama je sastavni dio projekta „Održiva budućnost slatkovodnog ekosistema Livanjsko polje u Bosni i Hercegovini”, koji Centar realizuje u saradnji sa Ornitološkim društvom Naše ptice i organizacijom EuroNatur uz podršku fondacije DIMFE. Dvije pobjedničke inicijative su izabrane nakon glasanja sva tri partnera.

Kroz rad na zaštiti Livanjskog polja i prepoznavanju kraških polja kao prirodnog fenomena, Centar za životnu sredinu je uvidio potencijal preko 50 kraških polja u BiH. Jedno od najviših polja je Kupreško polje koje predstavlja veliku krašku visoravan, gdje je prisutan rijedak kraški fenomen – japage.

 

 

Povezane vijesti

Zbog zagađenja uzrokovanog radom rudnika Medna: Podnesena krivična prijava protiv investitora

Nakon skoro dvije godine istraživanja aktivnosti rudnika uglja Medna, a radi osnovane sumnje na izvršenje više krivičnih djela: zagađivanje životne sredine i zagađivanje životne sredine opasnim materijama, zagađivanje hrane i vode za ishranu, odnosno za napajanje životinja te neizvršenje odluke o mjerama zaštite životne sredine, Centar za životnu sredinu podnio je Republičkom javnom tužilaštvu Republike Srpske krivičnu prijavu protiv pravnog lica “Medna NV” d.o.o. Mrkonjić Grad.

Sastanak u Evropskom parlamentu: BiH ne smije biti rudarska kolonija!

Foto: CZZS

Dok ne budemo imali očuvana prirodno vrijedna područja, osnovne standarde i regulative u oblasti životne sredine, neophodno je zaustaviti geološka istraživanja, kao i otvaranje novih rudnika u Bosni i Hercegovini, poruka je koju su Vladimir Topić ispred Centra za životnu sredinu (CZZS) i Zoran Poljašević ispred Ekološkog udruženja “Ozrenski studenac” Sočkovac istakli u Briselu na sastanku u Evropskom parlamentu pod nazivom “Balkan na raskršću: projekti rudarenja mineralnih sirovina u BiH i zemljama regiona”.

Popular Articles