Čak 60% velikih sisavaca na planeti, bilo da se radi o biljojedima ili mesojedima, suočeno je sa izumiranjem. Slonovi, tigrovi, lavovi, gorile, zebre, nosorozi i gepardi suočeni su sa velikom opasnošću te bi u narednih nekoliko godina ili desetljeća, zbog degradacije ili gubitka staništa, krivolova te uništavanja šuma u potpunosti mogli biti izbrisani sa lica Zemlje.
Ovo upozorenje rezultat je istraživanja 43 stručnjaka za divlje životinje koje je objavljeno u časopisu BioScience. Najviše su pogođene regije subsaharske Afrike i istočne Aziji. U tim područjima koja su povijesno bogata velikim sisavcima, bilježe se najveći gubici.
Zbog nedostatka normi, standarda i strožih kontrola, ilegalnog izlova te uništavanja šuma, ove regije svake godine bilježe sve manje populacije velikih sisavaca. Ekonomskih resursa za financiranje mjera zaštite nema, a prema navodima znanstvenika, to će sve dovesti do budućnosti u kojoj će bioraznolikost našeg planeta biti ozbiljno osiromašena.
Znanstvenici koji proučavaju velike sisavce smatraju kako je naša kolektivna odgovornost poduzeti mjere koje će spriječiti daljnji pad populacija te su pozvali širu međunarodnu zajednicu da im se pridruži u nastojanjima spašavanja preostalih velikih kopnenih sisavaca.