Priča o nastavnici Adili Majetić i 10.000 učenika koji su se posvetili očuvanju okoliša kroz konkretan rad.
Kroz ekološke radionice Adile Majetić prošle su hiljade učenika, a rezultati njenog rada su čist i zdrav okoliš u gradu Bihaću [Fahrudin Vojić]
Piše: Fahrudin Vojić
U vrijeme kada je ekološka svijest veoma niska, a zakoni o zaštiti prirode i okoliša gotovo da se i ne poštuju, jedna hrabra žena već dvije decenije vodi bitku za odbranu prirode na lokalnom nivou. Adila Majetić je nastavnica biologije u osnovnoj školi “Prekounje“ u Bihaću i svake sedmice okuplja učenike na dopunskoj nastavi kako bi ih educirala te oplemenila njihovu ličnost kada je riječ o zdravom i čistom okolišu. Kroz njene ekološke radionice prošle su hiljade učenika, a rezultati njenog rada su čist i zdrav okoliš u gradu Bihaću. Ovo je priča o njoj i mališanima koji svoje vrijeme posvećuju čuvanju okoliša.
“Ekološka sekcija u osnovnoj školi “Prekounje” egzistira od 1995. godine, kada sam svoj rad sa djecom otpočela kroz sekciju “Mladih gorana”, u kojoj je uvijek bilo aktivno dvjestotinjak učenika. Sekcija je pokrenuta s ciljem upoznavanja djece sa posljedicama ratnih dejstava po okoliš i prirodu. Tu su djeca mogla da dobiju neke informacije o nivou zagađenosti okoliša sa olovom iz vatrenog oružja, čije su žrtve, pored ljudi, bile i biljke”, priča nam nastavnica Adila Majetić.
Velike brojke
Osim toga što je glavni cilj tih sekcija podizanje ekološke svijesti kada je riječ o očuvanju prirode, djeca imaju priliku da nauče ponešto o vlastitom zavičaju i njegovoj kulturi, s posebnim akcentom na stare tradicionalne vrijednosti i značaj njihovog očuvanja, a Bihać je prepun takvih stvari.
“U okviru ovih sekcija djeca uče o komponentama okoliša, o glavnim prijetnjama i izazovima za očuvanje zdrave sredine, aktivnostima koje ljudi mogu poduzeti u pravcu zaštite okoliša te globalnim ekološkim izazovima i vrijednostima. Budući da je naša škola najaktivnija kada je u pitanju ekologija, možemo s ponosom kazati da je kroz ovu sekciju u periodu od 2005. do 2015. godine prošlo oko 10.000 učenika, od kojih je velik broj njih nastavio školovanje van Bosne i Hercegovine, a svake godine dobijamo pozitivne povratne informacije o njihovoj ekološkoj kulturi u zemljama gdje se trenutno obrazuju”, ističe nastavnica Majetić.
Značaj za lokalnu zajednicu
Uloga i značaj tih sekcija su neprocjenjivi za lokalnu zajednicu.
Svaki učenik, nakon što razvije ekološku svijest, djeluje i na ostale članove porodice, a samim tim krug ekološko svjesnih osoba iz godine u godinu raste, što vodi ka razvoju zdravog društva koje brine o prirodi i okolišu u kojem žive.
“Značaj ekoloških sekcija za samu školu i lokalnu zajednicu je ogroman. Učenici koji su prošli kroz naše sekcije postaju ekološki ambasadori u svojim domovima i mjesnim zajednicama tako što svojim primjerom drugima pokazuju kako se treba ispravno odnositi prema prirodi. Rezultate našeg rada vidimo tek onda kada odvedemo učenike na akciju pošumljavanja ili skupa s njima organiziramo izradu projekta o opasnosti hidroelektrana na našim rijekama ili učestvujemo na ekokvizovima. Tada vidimo koliku su ulogu odigrale ove sekcije kada je u pitanju briga i zaštita prirode”, zaključuje nastavnica Majetić.
Izvor: Al Jazeera