Četvrtak, 12 Decembra, 2024

Bernska konvencija: Zemlje zapadnog Balkana da predlože nova zaštićena, prirodna Emerald područja

Foto: Impuls

Zemlje zapadnog Balkana treba da predlože nova zaštićena prirodna područja, takozvana Emerald područja.

Ovo je jedna od odluka Konvencije Savjeta Evrope o očuvanju europske divlje flore i faune i prirodnih staništa, poznatije kao Bernska konvencija .

Zemlje zapadnog Balkana su trenutno odredile Emerald područja za zaštitu samo malog procenta vrsta i staništa obuhvaćenih Konvencijom – 0,7 posto u Bosni i Hercegovini, 13,5 posto u Srbiji, 16 posto u Sjevernoj Makedoniji, 16,3 posto u Crnoj Gori i 28,3 odsto u Albaniji.

Do 2030. godine taj udio će morati da se poveća na 35 posto.

“Ovo je ključna odluka i donosi nadu da će ciljevi kampanje Emerald for Rivers biti postignuti. Rijeke poput Vjose, Crnog Drima, Neretve, Bosne, Morače, Vardara, Dunava i njihovih pritoka podržavaju brojne ugrožene i endemske vrste i vitalne su za život lokalnih zajednica. One bi trebalo da budu okosnica evropske mreže zaštićenih područja”, rekao je ovo Andrey Ralev iz CEE Bankwatch Network.

Na sastanku Stalnog komiteta, predstavnici Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije priznali su da postoji dovoljno informacija da se predlože nova Emerald područja, ali iz političkih i administrativnih razloga od 2011. godine nije predloženo nijedno novo, objavila je organizacija Bankwatch.

Dan planete Zemlje – BiH treba više zaštićenih područja

Ipak, izrazili su spremnost da radie na poboljšanju situacije u narednoj godini. Na ranijim sastancima sa grupama civilnog društva, eksperti iz ministarstva životne sredine Sjeverne Makedonije takođe su izrazili spremnost da prošire Emerald mrežu, prenosi Energologija.

U kampanji Emerald for Rivers (Emerald za rijeke), naučnici i nevladine organizacije traže od vlada Zapadnog Balkana da se posvete širenju Emerald mreže i zaštiti najvažnijih rijeka.

Predložena lista prioritetnih rijeka sastavljena je na seminaru koji je organizirala CEE Bankwatch Network u decembru 2022. godine, gdje su učesnici pružili naučne podatke o vrstama riba i njihovim staništima.

Povezane vijesti

ZELENI TALAS – Kupujmo domaće: Naš ugalj od Serdarova

Ilustracija Jelena Žilić Termoelektrana Ugljevik je zaustavila rad jer nema uglja. U zemlji bogatoj ugljem, toliko bogatoj da se izvozi u milionima maraka godišnje. Piše: Jelena...

Ministrica Pozder potpisala ugovore, milion KM za zaštitu okoliša u Federaciji BiH

Foto: FMOIT Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder potpisala je ugovore za programe "Sanacija i uklanjanje nesanitarnih (divljih) odlagališta otpada koja se nalaze u...

Popular Articles