Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Beč – Dunavsko ostrvo održavaju prirodne kosilice

Foto: Kablhof

Ispaša ovaca na Dunavskom ostrvu doprinosi povećanju bioraznolikosti, a ovakvo je rješenje ekološki prihvatljivije u odnosu na kosilice jer ovce ne emitiraju štetne plinove i ne proizvode toliko buke.

I ovog su proljeća za održavanje travnatih površina na sjevernom dijelu bečkog Dunavskog ostrva ovce angažovane kao prirodne kosilice. Sedamdesetak životinja tako je dosad „pokosilo“ oko šest hektara livada. Ova mjera, koju organizuje Grad Beč i njegov Magistratski odjel Bečkih voda (MA 45) doprinosi zaštiti klime u gradskom ekosistemu i potiče bioraznolikost: ovce ne pasu cvjetove i izbjegavaju biljke poput bodljastog strička koji je važan za rijetke divlje pčele. Osim toga, ovce mogu doseći teško dostupne površine, a ispašom se onemogućuje razvoj brzorastućim biljkama čime tanke vlati niskih trava lakše dobijaju svjetlo i bujaju brže. Tako nastaje šarolika livadska ponuda za različite kukce.

slike 8874734

Foto: Kablhof 

Stado svakodnevno posjećuju pastiri koji se brinu da ovce imaju dovoljno vode – hrane imaju u izobilju. Životinje ostaju sedam dana na ograđenoj površini, zatim se premještaju na drugu. Dunavsko ostrvo jedno je od omiljenih rekreacijskih zona stanovnika Beča, pa posjetitelji rado obiđu i stado. Ove je godine posebnu pozornost privukao najmlađi član stada – janje rase Kerry Hill s karakterističnim crnim mrljama na ušima, njušci i nogama. Ime Flocki dobilo je putem online glasanja.

Projekt ispaše ovaca na Dunavskom ostrvu započeo je 2019. godine, a provodi se u okviru evropskog projekta LIFE DICCA. Njegov je cilj očuvanje biološke raznolikosti i smanjenje ugljikovog dioksida uz što manje troškove održavanja ostrva, prenosi boljaenergija.hr.

 

Povezane vijesti

U toku košenje ambrozije u Banjaluci

Foto: Grad Banjaluka

U toku je redovna godišnja akcija uklanjanja ambrozije sa javnih površina u gradu Banjaluci i trajaće dok traje cvjetanje ove alergene biljke – do kraja septembra.

Bečki kvart se grije pomoću otpadnih voda

Foto: Beč/Ilustracija

Nedavno je u bečkom kvartu Simmering u pogon pušten najveći toplotni sistem sa dizalicama topline u Evropi.

Popular Articles