UrbanObserver

Nedjelja, 25 Maja, 2025

Amazonska prašuma nestaje

Krčenje Amazonske prašume u Brazilu sve je intenzivnije, a tokom prethodnih 12 mjeseci stopa sječe šume porasla je 28 odsto.

Brazilski Nacionalni institut za istraživanje svemira naveo je da je na osnovu snimaka iz svemira primjetno povećanje krčenja džungle, koje se posebno pojačalo tokom mandata Žaira Bolsonara, čije je jedno od obećanja bilo da olabavi ekološke mjere i pojača eksploataciju područja.

Satelitski snimci omogućavaju da se brzo utvrdi novoiskrčena područja, pa je tako u posljjednjih 12 meseci posječeno 8.700 kvadratnih kilometara šumskih površina. Poređenja radi, 12 mjeseci prije toga (od jula 2018. do početka avgusta 2019. godine) iskrčeno je 6.800 kilometara kvadratnih.

“Deforestacija u Brazilu je očigledno izvan kontrole”, upozorio je za portal G1 Marcio Astrini, izvršni sekretar brazilske nevladine organizacije Osservatorio d o Clima.

Iako se sa satelitskih snimaka ne može utvrditi tačan uzrok krčenja, druge studije upućuju na to da se najveći dio sječe odvija protivzakonito, od strane rančera, ilegalnih drvosječa, rudarskih kompanija…

Krčenje Amazonske prašume ubrzava se od 2013. godine, posebno od dolaska Bolsonara na vlast.

Brazilski predsjednik Jair Bolsonaro, na vlasti od početka 2019., kritikovan je zbog velikih požara u amazonskoj regiji. Ekolozi ga optužuju da nije učinio dovoljno kako bi spriječio vatru kako bi se proširila područja za poljoprivredu.

“Veće brojke idu ruku pod ruku s politikama predsjednika Jaira Bolsonara“, napisala je eurozastupnica Anna Cavazzini, stručnjakinja za Brazil.

Pozvala je na mjere za zaustavljanje deforestacije, poput zakona o dobavnim lancima i zaustavljanja sporazuma o slobodnoj trgovini između južnoameričkog saveza Mercosura i Europske unije.

Agencije

Povezane vijesti

Dramatičan pad bioraznovrsnosti u svijetu: Od 1970. divljih vrsta manje 73 odsto, a slatkovodnih – 85 odsto

Foto: Impuls Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF), povodom Međunarodnog dana biološke raznovrsnosti, upozorila je na dramatičan pad bioraznovrsnosti u svijetu, navodeći da su prema...

Počela istraživanja rijeke Duboke

Vodopad Skakavac, rijeka Duboka, foto: Impuls Juče su počela istraživanja rijeke Duboke u Kotor Varošu.  Simbolično, na Međunarodni dan biodiverziteta, Centar za životnu sredinu iz Banjaluke,...

Popular Articles