Foto: Impuls
Juče su se ispred Narodne skupštine Republike Srpske obratili javnosti predstavnici udruženja Eko put iz Bijeljine i predstavnici Centra za životnu sredinu iz Banjaluke, te još jednom pozvali poslanike NSRS da zaštite Majevicu.
Piše: Jelena Jevđenić
Povod za novi apel za zaštitu je 15. redovna sjednice Narodne skupštine RS na kojoj je 29. tačka dnevnog reda “Prijedlog odluke o moratorijumu na dodjelu koncesija za geološka istraživanja i za eksploataciju mineralnih sirovina, ruda i drugih resursa na području planine Majevica do okončanja postupka zaštite područja u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode Republike Srpske i usvajanja dokumenta o politici dodjele koncesija u skladu sa Zakonom o koncesijama Republike Srpske – građanska inicijativa”.
Snežana Jagodić Vujić, predsjednica udruženja „Eko put“ rekla je da su predali Narodnoj skupštini šest hiljada i pedeset sedam potpisa građana koji se protive rudniku na Majevici.
„Nadam se da će narodni poslanici da uzmu u obzir volju naroda i volju garađana koji su potpisali peticiju. Želimo da poručimo našim vlastima i našim donosiocima odluka da ni u kom slučaju ne želimo otvaranje rudnika litijuma ni drugih mineralnih sirovina na planini Majevici, jer šteta od toga bi bila mnogo veća nego što bi građani Republike Srpske imali koristi od toga“, navela je Jagodić Vujić.
Predstavnici udruženja “Eko put” iz Bijeljine, “Čuvari Majevice” i “PEU Korak” iz Zvornika predali su 20. januara Narodnoj skupštini Republike Srpske peticiju za donošenje odluke o moratorijumu na geološka istraživanja i eksploataciju pronađenih ruda na području planine Majevice, a radi postupka zaštite ovog područja.
Potpisivanje peticije je organizovano u gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, a prikupljeno je više od 6000 potpisa.
Redžib Skomorac iz Centra za životnu sredinu napomenuo je da ne postoje nikakve pravne smetnje da se o građanskoj inicijativi izjasne poslanici.
„Zakonodavni odbor koji je jutros imao sjednicu nije razmatrao ovu građansku inicijativu iako ima nadležnost da razmatra sav materijal koji je predložen za redovnu sjednicu. Razmatrao je neke druge tačke dnevnog reda, tako da s te strane ne vidimo prepreke da ovaj odbor djeluje u suprotnosti sa interesima javnosti“, rekao je Skomorac.
On je naglasio da su imali podršku od Odbora za zaštitu životne sredine.
„S druge strane imali smo jasnu podršku od Odbora za zaštitu životne sredine koji su razumjeli problematiku i koji nisu mogli dozvoliti da ne upute građansku inicijativu u raspravu na glavnu sjednicu Narodne skupštine“, dodao je Skomorac.
On je naznačio da RS već skoro dvadeset godina nema legitimnu koncesionu politiku.
„Trenutno u Republici Srpskoj postoji pravna praznina jako ozbiljna i koja je predmet zloupotrebe izvršne vlasti. S te strane pokušavamo ovom građanskom inicijativom da tako reći izliječimo te pravne nesigurnosti koje su predmet zadnjih godina jer skoro dvije decenije nemamo legitimnu koncesionu javnu politiku. Upravo ta koncesiona politika je u nadležnosti Narodne skupštine RS. Dokument o politici dodjele koncesija je usvojen 2006. godine, postoji zakonska obaveza da se revidira svake tri godine, to se nikada nije desilo“, istakao je Skomorac.
Aktivisti naglašavaju da je ova inicijativa pravovremena, iako je investitor Ar Core podnio pravovremeno zahtjev za dodjelu koncesije, još uvijek teče pregovarački postupak o dodjeli koncesije.
„Još nije okončan taj postupak, a imamo na dnevnom redu građansku incijativu, pravna nesigurnost i svaka ozbiljna šteta po životnu sredinu i javni budžet može da se spriječi“, napominje Skomorac.
Vladimir Topić iz centra za životnu sredinu naglasio je da čak i ako se inicijativa ne usvoji, da neće odustati od borbe za zaštitu Majevice.
„Očekujemo od narodnih poslanika i apelujemo na njih da izvrše jednu duboku, opsežnu diskusiju i da podrže šest hiljada građana. Ne trebaju nam štetni projekti kao što je rudarenje litijuma, i ne treba nam sličan projekat kao što je rudnik u Varešu, gdje je privatna kompanija dobila koncesiju, preprodala je za nekoliko milijardi maraka, a lokalna zajednica i građani nemaju od toga ništa“, rekao je on. Građani podržavaju ostanak na tom području, očuvanje plodne zemlje, pitke vode i zaštitu Majevice. Mi nećemo odustati od Majevice ako ovu inicijativu ne usvoje“, poručio je Topić.
“Očekujemo podršku i odbora i većine poslanika i očekujemo da se potvrdi volja građana koja traži utvrđivanje moratorijuma na otvaranje rudnika, odnosno bilo kakvih geoloških istraživanja i eksploatacije javnih resursa na području planine Majevice”, zaključili su aktivisti.
Tekst građanske inicijative možete pronaći na ovom linku.