Londonsko zoološko društvo sprovodi najsveobuhvatnije istraživanje Temze još od pedesetih godina. Prema ovoj najsveobuhvatnijoj analizi, od kada je Temza proglašena biološki mrtvom prije 70 godina, utvrđeno je da ovu rijeku u plimskom dijelu nastanjuju morski konjici, jegulje, foke i ajkule.
Osim ohrabrujućih nalaza da Temza nije biološki mrtva, naučnici Zoološkog društva Londona, koji izvode istraživanja, upozoravaju da je 153 kilometra plimskog dijela rijeke ugroženo zbog porasta nivoa nitrata koji je posljedica ispuštanja industrijskog otpada i kanalizacione mreže u Temzu.
During #COP26, we've launched the State of the Thames 2021 in collaboration with 16 partners. This report uses best available data to assess the environmental health of the Tidal Thames. Download the report here https://t.co/gnN62UnOvM and keep reading to find out more. pic.twitter.com/GwTolME7FD
— ZSL (@OfficialZSL) November 10, 2021
Nivo vode i temperatura takođe rastu kao rezultat globalnog zagrijavanja. U prosjeku, ljetnje temperature u gornjem plimskom dijelu Temze su se povećavale za 0,19 stepeni Celzijusa godišnje od početka vijeka, navodi se u izvještaju.
Ističu se i velike razmjere zagađenja Temze plastikom. Hiljade plastičnih boca, vlažne maramice i ostali plastični otpad predstavljaju razlog za ozbiljnu zabrinutost.
Jedna gomila vlažnih maramica na toku Temze kod Barnsa porasla je za 1,4 metra od 2014. godine i pokriva površinu od 1.000 kvadratnih metara.
„Ovi proizvodi, od kojih mnogi sadrže plastiku, fizički mijenjaju obalu duž Temze stvarajući velike gomile gusto nabijenog sedimenta“, navodi se u izveštaju.
Sharks are living in the River Thames.
New research by the Zoological Society of London revealed the different species living in the Thames. #sharks #thames #River pic.twitter.com/DJ9IMf7k6R
— London Live (@LondonLive) November 10, 2021
Gustina mikroplastike pronađene u Temzi iznosi oko 19,5 po kubnom metru, a mikroplastika teče niz rijeku brzinom do 94.000 komada u sekundi, procjenjuje se u izvještaju.
Život se vratio u Temzu
Zoološko društvo Londona je koristilo 17 različitih indikatora za procjenu zdravlja prirodnog okruženja Temze. Naglašen je i pozitivan uticaj napora za očuvanje, kao što je rezervat Salt flit flats (Salt Fleet Flats) u blizini ušća Temze na njenoj južnoj obali.
Stanište blata i slanih močvara stvoreno je 2016. godine i dom je velikog broja ptica močvarica.
Među raznim životinjskim vrstama koje su zoolozi otkrili u Temzi su i morski konjici, pa čak i više vrsta ajkula.
Posljednje prebrojavanje je pokazalo da je bilo oko 900 lučkih foka i 3.200 sivih foka. Otkako su istraživanja počela 2003. godine, došlo je do jasnog i stalnog povećanja populacije obe vrste foka na ušću Temze.
Međutim, broj riba je opao od devedesetih, a naučnici za zaštitu prirode kažu da su potrebna dalja istraživanja kako bi se utvrdio uzrok.
Plimski dio Temze stanište je više od 115 vrsta riba, 92 vrste ptica i okružen je sa oko 600 hektara slane močvare, koja je ključno stanište za čitav niz divljih životinja.
RTS, Guardian