Subota, 21 Decembra, 2024

Afričko staro baobab drveće izumire alarmantnom brzinom (VIDEO)

Staro afričko baobab drveće, uočljivo po svom nabubrelom deblu, poznato kao “drvo života” izloženo je novoj misterioznoj prijetnji zbog koje su neka od najvećih i najstarijih stabala naglo izumrla posljednjih godina.

Devet od 13 najstarijih baobaba, starih izmedju 1.000 i 2.500 godina, osušila su se poslednjih desetak godina prema studiji objavljenoj u naučnom časopisu “Nejčer Plants” (Nature Plants).

Naglo izumiranje se događa u razmjerama bez presedana, navodi se u studiji.

Sumnja se da na to utiču klimatske promjene s porastom temperature i sve većom sušom, ali nije definitivno utvrđen uzrok.

Drveće izumire u afričkim zemljama Botsvani, Namibiji, Južnoj Africi, Zambiji i Zimbabveu.

Naučnici vide vrlo malo mladog drveća ove vrste u pogođenim oblastima dok starije drveće izumire.

Drveće koje se suši je na južnom obodu oblasti gdje se nalaze baobabi, rekao je Stiven Vudborn iz južnoafričke Nacionalne fondacije za istraživanje i autor studije.

On je rekao da se vjeruje da se pomjera klimatska oblast u kojoj ovo drveće raste, tako da se ne misli da se radi o opštem izumiranju baobaba. Smatraju da se radi o pomjeranju mjesta gdje rastu pod pritiskom klime.

Baobabi se nalaze u vrućim suvim dijelovima južnoafričke savane i često se nalaze u oblastima gdje se kreću slonovi, nosorozi i druge divlje životinje. Slonovi pomažu da se razmnožava drveće.

Baobabi su kultni za ovaj dio Afrike zbog veličine, oblika i starosti.

Ovo drveće skladišti velike količine vode u svom stablu i granama što im daje nabubreli izgled. Veliko drveće može da drži do 140.000 litara vode upijene tokom kišne sezone. Žedni slonovi često skidaju koru i drvo baobab drveća da dođu do vlažnih dijelova.

https://www.youtube.com/watch?v=GncLrqUxjO4

Beta

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles