Foto: Harshil Gudka/Unsplash
Poput legendi da se slonovi pred kraj života odvajaju od krda i odlaze da umru, čini se da je čitava populacija najvećih životinja koje hodaju Zemljom na putu da završi kao kuriozitet u enciklopedijama.
Uprkos izuzetnoj inteligenciji i visokoj socijalnoj razvijenosti, afrički slonovi su, nažalost, na putu da izumru, pokazuje nova studija.
Stručnjaci sa Univerziteta u Koloradu analizirali su podatke i praćenja broja slonova u Africi u posljednjih pola vijeka i utvrdili drastičan pad populacije i kod šumskih i kod savanskih slonova.
Broj šumskih afričkih slonova opao je u prosjeku za čak 90 odsto, dok je populacija savanskih slonova pretrpjela smanjenje od 70 odsto.
Kada se objedine podaci, slonova obe vrste širom Afrike ima 77 odsto manje nego nešto više od pola vijeka.
Glavni krivac je, naravno, čovjek – lovokradice, uništavanje prirodnog staništa i osvetničko ubijanje zbog uništavanja usjeva.
Mužjaci su i dalje u velikoj mjeri na meti zbog kljova.
Nekada ih je bilo tri do pet miliona
Vođa studije profesor Džordž Vitemjer kaže da, iako su se krda na pojedinim područjima oporavila i ojačala, sveukupna priča o broju slonova nije pozitivna.
„Ovo istraživanje pokazuje ukupne razmjere pada populacije i koliko je on raširen širom kontinenta. Baca novo svjetlo na to koliko brzo nešto tako veliko i primetno kao što su slonovi može da nestane“, ističe Vitemjer.
Procjenjuje se da u Africi živi oko 415.000 slonova, a prije jednog vijeka ih je bilo između tri i pet miliona.
Novo istraživanje, objavljeno u Proceedings of the National Academy of Sciences, objedinilo je podatke analiza sa 475 lokaliteta u 37 afričkih država između 1964. i 2016. godine.
Drastičan pad zabilježen je u većini populacija tokom 53-godišnjeg perioda.
Pad populacije širom kontinenta
Od 150 lokaliteta šumskih slonova u 140 je primjećen pad, dok je u 235 od 325 lokaliteta savanskih slonova zabilježio pad broja slonova.
U ratom razorenom području Sahela u sjevernoj Africi, populacija slonova je doživjela katastrofu.
Slonovi u regionima istočne i centralne Afrike posebno su propatili, najviše zbog lovokradica, ali i zbog povećavanja broja ljudske populacije i posljedičnog uništavanja staništa.
„Slonovi u Demokratskoj Republici Kongo nisu dobro prošli tokom vremena. Kenija, Sudan i Tanzanija su sve zabilježile pad broja“, naveo je Vitemjer.
Čak i nadležne službe u Keniji ubijaju slonove – između 50 i 120 svake godine.
Rijetki svijetli primjeri
Međutim, ponegdje na kontinentu populacije afričkih slonova ostale su na istom nivou, pa čak i zabilježile rast.
Broj slonova obe vrste povećao se u južnoj Africi, posebno u Bocvani, gdje su pravilno zaštićeni.
Nacionalni park Penđari u Beninu je redak primjer gdje se populacija šumskih slonova povećala.