Subota, 21 Decembra, 2024

Afrički pingvini mogli bi nestati do 2035. godine

Foto: Pixabay

Afrički pingvini su na putu da izumiru do 2035. godine ako se ne preduzmu mjere da se osigura njihov opstanak, poručili su aktivisti. 

Kako se navodi, populacija afričkih pingvina dramatično je opala u posljednjih 100 godina, prenio je Gardijan.

Smatra se da je početkom 20. vijeka vjerovatno bilo nekoliko miliona gnijezdećih parova, dok ih je danas ostalo manje od 11.000, a populacija i dalje naglo opada.

Afrički pingvini se nalazi na “crvenoj listi” ugroženih vrsta Međunarodne unije za zaštitu prirode. Naučnici kažu da, prema trenutnim trendovima, do 2035. godine neće biti dovoljno parova za razmnožavanje da bi vrsta nastavila da opstaje u divljini.

Prekomjerni ribolov i promjene u životnoj sredini u Indijskom okeanu doveli su do pada populacije riba, kao što su sardine i inćuni, kojima se pingvini uglavnom hrane. Pored toga, prijete im i bolesti, oluje, poplave i zagađenje.

Afrički pingvini poznati su po svom neobičnom izgledu i karakterističnom glasu.

Uglavnom naseljavaju ostrva uz obale Namibije i Južne Afrike, a 1985. formirali su koloniju u predgrađu Sajmons Tauna u Kejptaunu.

Pingvini često pronađu put do grada, a mogu se vidjeti kako se gnijezde u baštama; kriju se ispod automobila i gegaju se pored putnika iz Kejptauna.

Uprkos prijetnjama sa kojima se pingvini suočavaju, postoji nada za njihov opstanak.
 
Odustajanje nije opcija, pa ako ribarstvo, južnoafrička vlada, naftne i brodarske kompanije, naučnici, zaštitnici prirode, međunarodni saveznici i javnost rade zajedno, možemo spriječiti da broj afričkih pingvina opada svake godine“, navela je izvršna direktorka strateških projekata u Fondaciji za akvarijum dva okeana dr Džudi Man.
 
Agencije

Povezane vijesti

EU: Smanjenje zaštite vukova – korak unazad u očuvanju prirode?

Foto: Michael LaRosa/ Unsplash

Evropska komisija iznijela je prijedlog o smanjenju statusa zaštite vuka prema Bernovoj konvenciji (eng. Bern Convention), što je podržala većina država članica Evropske unije. Usvajanjem ovog prijedloga, dosadašnji status strogo zaštićene vrste biće zamijenjen statusom zaštićene.

Pomozite zaštititi jednu od najugroženijih vrsta u Jadranu: Ako pronađete živu perisku, javite i možda joj baš vi nadjenete ime

Foto: Getty Images

Nije rijedak slučaj da se u praznoj ljušturi, koja ostaje uspravno stajati u sedimentu duže vrijeme nakon uginuća, nastane kamenice koje također reagiraju na podražaj, što može dovesti do zabune da se radi o živoj perisci.

Popular Articles