Wednesday, November 20, 2024

Afrička kuga prešla i na divlje svinje: U pojedinim dijelovima BiH zabranjen lov

Foto: Shutterstock

Afrička kuga koja je oštetila brojne farme u Bosni i Hercegovini sada je prešla na divlje životinje. Slučajevi zaraze divljih svinja ovom bolešću zabilježeni su širom zemlje.

Afrička kuga pojavila se na području Bosne i Hercegovine tokom ljeta ove godine kod domaćih svinja, a zbog brzog širenja bolesti i nepostojanja lijeka za nju eutanazirano je više od 25.000 životinja.

Sada se afrička kuga proširila i na divlje svinje koje se love širom Bosne i Hercegovine. Prema podacima od početka prošle sedmice zabilježeno je 12 slučajeva. Dva slučaja je bilo na području Federacije BiH, dva u Brčko Distriktu i osam u Republici Srpskoj, poručili su iz Saveza lovačkih organizacija u BiH.

Također su naveli da se ova bolest sporije širi nego kod domaćih svinja.

Lovački savez Republike Srpske su potvrdili da je tačna informacija da su slučajevi afričke kuge zabilježeni na području Nevesinja.

“Našim uredima je rečeno da se može vršiti lov, međutim u tim zaraženim područjima naravno lova nema”, rekli su za Klix.ba iz Lovačkog saveza RS-a.

Lovci, međutim, idu u zaražena područja, ali isklučivo u potragu kako bi provjerili da li ima novih slučajeva.

“Idemo u obilazak terena da vidimo da li ima još uginulih jedinki, a organizovanog lova nema u tim područjima”, rekli su iz Saveza.

Naveli su da je posljednji slučaj zabilježen u Nevesinju, ali nije zabilježeno puno zaraženih svinja.

“Bilo je uzeto oko 1.000 uzoraka i do njih nismo imali više od 20 zaraženih jedinki”, naveli su iz Saveza.

klix.ba

Povezane vijesti

Sud u Salcburgu donio prvu presudu: Korak bliže ka otklanjanju diskriminacije vozača iz BiH

Njihovo prisustvo u EU nije isto kao boravak koji se odnosi na privatne ili turističke svrhe.

U jednoj oblasti smo u vrhu svjetske liste, ali se time ne možemo hvaliti: Umjerena klima postaje ekstremna, a biće samo još gore

Foto: klix.ba

Uzmite samo posljedice ove godine: najtoplija zima u historiji (135 godina hidrometeoroloških mjerenja u BiH), apsolutni rekord za april (14. 4) i 33,3 stepena u Zenici, ljeto sa sva tri mjeseca rekordno topla, suša tokom ljeta i jeseni, potom poplave i najgore od svega 27 žrtava. Svima je jasno da su nekadašnji ekstremi postali nova klimatološka normala.

Popular Articles