Nedjelja, 22 Decembra, 2024

22. maj – Međunarodni dan biodiverziteta

Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 22. maj za Dan zaštite biodiverziteta u cilju podizanja svijesti građana i povećanja razumjevanja značaja njegovog očuvanja i održivog korišćenja.

Biodiverzitet kako u prošlosti tako i danas je pod velikim pritiskom različitih faktora ugrožavanja. Mnoge biološke vrste su ugrožene u većem ili manjem stepenu, na pragu su nestajanja ili su čak neke i zauvijek izgubljene.

Stručnjaci upozoravaju da bi, ako izumiranje vrsta bude nastavljeno po sadašnjoj stopi, tokom narednih 30 godina moglo da nestane 20 posto današnjih vrsta flore i faune, što bi moglo da se uporedi jedino sa katastrofom koja se dogodila prije 65 miliona godina kada su nestali dinosaurusi.

Na Samitu o zaštiti životne sredine i održivom razvoju u Rio de Žaneiru 1992. usvojena je Konvencija o biološkoj raznovrsnosti kojom je potvrđen opšti konsenzus da je biodiverzitet temelj zdrave životne sredine i održivog razvoja.

Takođe je dogovoreno da zaštita i održivo korišćenje biodiverziteta treba da bude briga cijelog čovječanstva na globalnom, regionalnom i lokalnom nivou, naročito u borbi protiv siromaštva.

Povezane vijesti

COP 16 – Naučnici kažu da političari nisu dovoljno ambiciozni da spase prirodu

Foto: Impuls

Naučnici kažu da postoji alarmantan nedostatak napretka u očuvanju prirode kako se samit UN-a o biodiverzitetu, COP 16, bliži kraju.

Australija sada štiti najveću površinu okeana na svijetu: Zaštićeno preko polovine morskih teritorija

Foto: Cory Calvin

„Ovo nije samo velika pobjeda za životnu sredinu u Australiji, ovo je velika pobjeda za životnu sredinu u svijetu”, zaključila je australijska ministarka životne sredine Tanja Pliberšek

Popular Articles