Srijeda, 26 Marta, 2025

Zašto mačke vole udarati druge ljubimce i svoje vlasnike

Foto: Ayu Anggraini/Unsplash

Da biste shvatili zašto se vaše mačke svađaju i vole udarati druge, morate promatrati njihov govor tijela i općenito ponašanje.

Uzrok se može kriti u nekoliko razloga. Tučnjave između mačaka su sasvim normalne, iako su neki razlozi za to manje poželjni, prenosi Klix.ba.

Među razlozima zašto mačke udaraju druge mogu biti sljedeći:

Poziv za igru

Zaigrane i energične mačke mogu udariti jedna drugu kako bi ih pozvale na igru. U ovom slučaju, govor tijela onoga koji udara odražava razigranost. Brkovi su joj usmjereni naprijed, a pažnja usmjerena samo na ono što se dešava. Kandže se uvlače tokom udarca kako ne bi povrijedile drugu mačku. Svi ovi neverbalni znakovi ukazuju drugoj mački da je to igra.

Predatorski instinkt

Mačke su mesožderi, što znači da su im potrebni životinjski proteini u ishrani. To znači da su i one mali grabežljivci s prilično jakim nagonom za hvatanje plijena. Mnoge igračke na tržištu to iskorištavaju – štapići od perja, zvečke i laserski pokazivači stimuliraju njihov lovački instinkt. Ako se mačke ne mogu pravilno predati svojim instinktima, mogu početi napadati druge mačke u domaćinstvu – ili čak i vas.

Bolest i bol

Ako se mačka ne osjeća dobro ili je boli, može upotrijebiti svoje kandže da upozori druge mačke da joj ne prilaze. Mačke s hroničnim bolom ili bolešću često su opreznije u interakciji s drugim kućnim ljubimcima, bojeći se da bi slučajno mogle biti povrijeđene.

Nedostatak “resursa” i agresija

Iako mačke mogu mirno koegzistirati, to nije uvijek slučaj. Ponekad se ne slažu i zato se svađaju. To se zove agresija između mačaka, a razlog tome je često nedostatak sredstava.

Govor tijela agresije je potpuno drugačiji od govora razigranog udaranja. Agresivne mačke su napete, uši su im gurnute unatrag, mišići lica su im napeti, a brkovi povučeni uz lice. Svoje nezadovoljstvo glasno izražavaju režanjem, šištanjem i vriskom.

Agresija između mačaka može biti vrlo složen problem, ali često proizlazi iz nedostatka predmeta u domaćinstvu. Ovi predmeti uključuju i posude za hranu te zdjele za vodu, kao i igračke, krevete i vertikalne površine kao što su stupovi za grebanje i police.

Povezane vijesti

Šta je “sindrom crnog psa”?

Foto: Mac Gaither/Unsplash “Sindrom crnog psa” odnosi se na fenomen u kojem crni psi imaju manju šansu za udomljavanje u odnosu na pse drugih boja....

Savjeti za uvođenje psa i mačke u isti dom

Foto: Pixabay Uvođenje psa i mačke u isti dom može biti izazov za vlasnike kućnih ljubimaca. Pas i mačka imaju različite potrebe, ponašanja i instinkte,...

Popular Articles