Subota, 21 Decembra, 2024

Takeda: Dvorac na oblacima, Japan

Dvorac Takeda je postao popularan tek 2012. godine nakon što je prikazan u japanskom filmu ‘Anata e’

Izgrađen prije nekoliko stoljeća na vrhu 300 metara visoke planine u prefekturi Hyogo u okrugu Asago Wadayamacho, dvorac Takeda je jedna od poznatijih atrakcija u Japanu koju svaki dan posjeti na stotine a ponekad i na hiljade posjetilaca.

Dvorac Takeda je postao popularan tek 2012. godine nakon što je prikazan u japanskom filmu ‘Anata e’, a najpopularniji je za vrijeme jeseni kada se se svako jutro ispod njega spusti gusti oblak magle zbog kojeg dvorac izgleda kao da se nalazi na oblacima.

Takeda 1

Vjeruje se da je dvorac izgradio gospodar Yamana samuraja 1443. godine. Istorija nam govori da je od tada promijenio nekoliko vlasnika, sve dok nije pripao Hirohidi Akamatsu 1600-te godine. Hirohide je bio običan vojnik koji se borio za vladara Tokugawa, a Takedu je dobio kao zaslugu za svoju hraborst u bitkama. Nažalost, u roku od godinu dana, Hirohide je počinio seppuku, samurajsko ritualno samoubistvo, a pošto je on bio i posljednji vlasnik dvorca, on je od tada ostao i napušten.

Neizbježno je da struktura stara kao Dvorac Takeda počne pokazivati ​​znakove propadanja. Da bi je uspješno očuvali, lokalne vlasti trenutno naplaćuju ulaz, a sav novac ulažu u njegovu reastauraciju.

Takeda 3

Takeda 4

Takeda 5

Takeda 6

Takeda 7

pixelizam

 

Povezane vijesti

Opskurna gljiva pokazuje znakove rudimentarne inteligencije

Foto: Wikipedia

Tim istraživača u Japanu došao je do sjajnog otkrića dok je proučavao opskurnu gljivu nazvanu Phanerochaete velutina: ona ne samo da može prepoznati oblike, već čak može i prenijeti informacije o svojoj okolini kroz cijelu svoju gljivičnu mrežu.

Mladi radnici u Japanu unajmljuju firme kako bi dale otkaz umjesto njih

Foto: Pixabay

U Japanu je pokrenut novi trend, a riječ je o firmama koje se mogu unajmiti da daju otkaz umjesto vas. Razlog je poprilično jednostavan - mladi radnici ne žele da imaju konfrontacije sa nadređenima.

Popular Articles