Četvrtak, 11 Juna, 2026

Povratak izumrle vrste: Osam ibisa ponovo pušteno u divljinu u Japanu

Foto: X

Osam kukmastih ibisa pušteno je u divljinu u gradu na sjeveru centralnog Japana, decenijama nakon što je ova vrsta u zemlji izumrla.

Riječ je o ugroženim pticama koje su u nedjelju puštene iz drvenih kaveza na ceremoniji u gradu Hakui, u regiji Noto, gdje su posljednji put viđene u prirodi, prenose Vijesti.ba.

Građani su aplaudirali dok su ptice poletjele u nebo u trenutku kada su krunski princ Akishino, njegova supruga Kiko i drugi zvaničnici presjekli vrpcu ispred kaveza.

Osam ptica odgajano je u centru za očuvanje na ostrvu Sado u prefekturi Niigata, u okviru uspješnog programa razmnožavanja u zatočeništvu. Još deset ptica čeka na puštanje u prirodu.

Bijele ptice, u Japanu poznate kao Toki, porijeklom su iz istočne Azije i prepoznatljive su po ružičasto-narandžastim nijansama ispod krila i jarko crvenim oznakama oko očiju.

Na glavnom ostrvu Honšu izumrle su 1970-ih godina, zbog prekomjernog lova i degradacije životne sredine. Posljednji japanski autohtoni ibis uginuo je 2003. godine na ostrvu Sado.

Ipak, vrsta je vraćena zahvaljujući programu očuvanja i podršci Kine u procesu razmnožavanja. Godine 1999. umjetno razmnožavanje para ptica doniranih iz Kine dovelo je do prvog izleganja japanskog ibisa u zatočeništvu, saopćilo je Ministarstvo okoliša.

Ovi napori u razmnožavanju i zaštiti značajno su doprinijeli oporavku populacije. Godine 2008. deset ptica uzgojenih u centru na Sadu pušteno je u divljinu na ostrvu, gdje je njihova populacija narasla na oko 500 jedinki, navodi ministarstvo.

Puštanje ptica u nedjelju smatra se i dobrim znakom za regiju Noto, koja se još uvijek oporavlja od razornog zemljotresa iz 2024. godine.

Povezane vijesti

Itlija ne odustaje od svog favorita za visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini

Foto: Youtube Ambasada Italije u BiH je za "Nezavisne" objasnila razloge zbog kojih i dalje stoji iza Antonija Zanardija Landija kao kandidata za novog visokog...

Građani Bugojna mogu biti kažnjeni zbog pisanja na društvenim mrežama

Foto: vijesti.ba Općinsko vijeće Bugojno usvojilo je odluku o javnom redu i miru kojom su predviđene novčane kazne za građane koji putem društvenih mreža, elektronske...

Popular Articles