Vodene površine zauzimaju ¾ od ukupne površine cele Zemljine kugle. Predstavljamo vam 10 najmoćnijih reka na planeti. Međutim postoje mnoge nesuglasice u pogledu merenja i određivanja položaja njihovih kompleksnih tokova, a ova debata naročito je izražena u pogledu dužina Nila i Amazona. U svakom slučaju u pitanju je trka za mesto broj 1. Uživajte u prirodi!
10. Kongo (4371 kilometara)
Reka Kongo protiče kroz Centralnu Afriku i posle Nila je najduža reka u Africi. Sa svojim pritokama većim delom protiče kroz tropske šume, pa je usled toga jako bogata vodom. U periodu od 1971. do 1977. vlasti u Kinšasi nazivali su ovu reku Zair.
Fotografija preuzeta sa: africa-facts.org
9. Lena (4400 kilometara)
Lena izvire na jugoistoku Sibira, na Centralnosibirskoj visoravni, na nadmorskoj visini od 1 640 metara u Bajkalskim planinama, 7 km od Bajkalskog jezera, a uliva de u Lapatevsko more.
Fotografija preuzeta sa: yakutiatravel.com
8. Mekong (4500 kilometara)
Reka Mekong je najveca reka u Jugostočnoj Aziji. Mekong izvire u Kini na Tibetu a teče prema jugu prolazeci kroz države: Mianmar (Burma), Laos, Tajland, Kambodžu i Vijetnam, gde se nakon više od 4000 kilometara kod grada Ho Chi Minh uliva u Južno kinesko more.
Fotografija preuzeta sa: panda.org
7. Huang Ho – Žuta reka (4845 kilometara)
Žuta reka poznata je takodje pod imenom Huang He. Naziv Žuta reka potiče od boje blata koje je boje limuna. To je druga po veličini reka u Kini, izvire na Tibetu a uliva se u Žuto more.
Fotografija preuzeta sa: largestintheworld.org
6. Ob (5410 kilometara)
Reka Ob je najduža reka u Rusiji. Izvire u Sibiru a uliva se u Obski zaliv. Ob nastaje spajanjem reka Bija i Katun 26 kilometara jugozapadno od Bijska u Atajskom region.
Fotografija preuzeta sa: etosibir.ru
5. Jenisej (5500 kilometara)
Reka Jenisej je druga po veličini reka u Rusiji. Izvire u Mongoliji, a protiče azijskim delom Rusije. Teče prema severu gde se kod Jenisejskog zaliva uliva u Karsko more.
Fotografija preuzeta sa: modrijan.si
4. Jangce (5797 kilometara)
Jangcekjang je najveća reka u Aziji i četvrta po veličini na svetu. Jangcekjang izvire na Tagla planini u severoistočom delu Tibeta. Uliva se u Istočno Kinesko more, severoistočno od grada Šangaja. Širina njenog ušća iznosi preko 20 kilometara.
Fotografija preuzeta sa: travelchinawith.me
3. Misisipi (5 970 kilometara)
Reka Misisipi je najduža reka na severoameričkom kontinentu i celim svojim tokom protiče kroz SAD. Mississippi izvire iz Jezera Itasca u Minnesoti, da bi nakon toga tekla prema jugu, gde se pored New Orleansa uliva u Meksički zaliv praveći deltu 26 000 km2.
Fotografija preuzeta sa: nature.org
2. Nil (6671 kilometara)
Nil je najveca reka u Africi, koja nastaje spajanjem Belog Nila i Plavog Nila. Uliva se u Sredozemno more praveci Deltu Nila – najveću rečnu deltu na svetu. Nil je za vreme starih egipćana predstavljao centar života i tadašnje civilizacuje. Naselja i gradovi su zidani tik uz njegov raskošan tok.
Fotografija preuzeta sa: africa-facts.org
1. Amazon (6937 kilometara)
Sa dužinom od skoro 7000 kilometara reka Amazon je najveća reka na svetu. Nastaje spajanjem reka Marañón i Ucayali, kod peruanskog gradića Nauta, a uliva se u Atlanski okean, tvoreći esturijem širine 300 kilometara.
Fotografija preuzeta sa: edugeography.com