Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Grass ski – Skijanje po travi

Letnja varijanta alpskog skijanja.

 Prvi put se pojavljuje u Nemačkoj početkom šezdesetih godina, a namena je bila da skijašima omogući letnji trening na travi. Pronalazač je bio Jozef Kajzer, koji je do kraja 1963. godine konstruisao 30 prototipova i na tržište ih je plasirao pod imenom RollKa (Roll – kotrljati i Ka – od prezimena Kajzer).

Televizijsko emitovanje priloga o skijanju na travi najviše je privuklo Japance i Amerikance i oni su odmah prihvatili proizvodnju. U alpskim zemljama skije za travu nisu bile tako lako prihvaćene. U mestu gde su ove skije prvi put prikazane, na stazama Oven/Tek održana je i prva međunarodna trka na skijama za travu. Bio je to takmičenje u slalomu na travi davne 1965. godine. Ubrzo se rodio Evropski kup (1970), a zatim je osnovana i međunarodna asocijacija, koja je organizovala Svetski kup. Prva takmičenja su održana u Austriji u Albertšvendu 1981, Kjami 1983 i Oven/Teku u Nemačkoj 1985. Posle ove trke, sport Skijanje na travi je primljeno u FIS familiju. Danas je skijanje na travi najpopularnije u Japanu i u Turskoj.
Bilo ih je i u Beogradu. Mnogi od takmičara iz osamdesetih su isprobali ovo “sredstvo za letnji trening”. Međutim ovaj sport se kod nas tada nije “primio”, ali u svetu jeste.

Danas se u mnogim zemljama, pod okriljem Međunarodne skijaške federacije FIS, održavaju trke u muškoj i ženskoj konkurenciji u slalomu, veleslalomu, supervelaslalomu, paralel-slalomu, kombinaciji. Organizatori trka Svetskog Grasski kupa su Austrija, Češka, Italija, Iran, Japan, Nemačka, Mađarska, Švajcarska, Turska, …

Oprema:
Oprema za Grasski se razlikuje od opreme za alpsko skijanje samo u pogledu skija – koje su konstruisane za skijanje po zatravljenoj površini, dok je ostatak opreme identičan alpskoj. Skije namenjene skijanju na travi su znatno kraće od klasičnih skija i kreću se pomoću gusenica koje pružaju bolji otpor prema podlozi.
Uz posebno konstruisanu gras “skiju” (kratka kao snou-blejd i ima gusenice kao ratrak) tu su još i
Cipele i štapovi – kao za alpsko skijanje.
Vezovi tvrdi – kao za snowboard.

Izvor: skijanje.rs

Povezane vijesti

Popular Articles