Sunday, November 24, 2024

Grad duhova – mjesto na kom su pre 34 godine održane OI u Sarajevu

Prošlo je 34 godine od Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu. Ukoliko danas posjetite mjesto na kome su se odigravale, dobićete utisak da je vrijeme stalo, jer je kompleks potpuno napušten.

Nakon 14. Zimskih olimpijskih igara, u Sarajevu je, uz prelepe olimpijske objekte, ostalo 2.850 novoizgrađenih komfornih stanova, više lepih hotela i mnogo toga drugog, a bilo je otvoreno i 9.500 novih radnih mesta. Neki od objekata, poput dvorane Zetra i stadiona Koševo i danas funkcionišu, ali postoje i oni trajno napušteni.

hEektkqTURBXy84ZWFiYTYwY2Y4OTJiZmI5NDhlYzU3MjY1MmJlYzQ3My5qcGVnkZUCzQMWAMLD

Skijališe sa Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu Foto: Profimedia

3zsktkqTURBXy85MWQzN2Y3M2YxNWY1YjI5ZWE3ZWJhYzczMzExNzc0ZS5qcGVnkZUCzQMWAMLD

Skijališe sa Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu Foto: Profimedia

Sarajevo je organizaciju zimske Olimpijade dobilo u konkurenciji s japanskim Saporom i zajedničkom kandidaturom švedskih gradova Falun i Geteborg. MOK se pri tome delimično vodio političkim razlozima – kao nesvrstana zemlja, tadašnja Jugoslavija je davala manje prilike za hladnoratovske bojkote – ali glavni je motiv ipak bila želja da se Igre, kao simbol svetskog mira i bratstva među ljudima – održe u gradu koji je dotad obično bio vezivan za izbijanje Prvog svetskog rata.

hK0ktkqTURBXy9iMGQ0YTZlMzU4NTljMjA1ODM2MWY0ZGViOThmZmNlOC5qcGVnkZUCzQMWAMLD

Skijališe sa Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu Foto: Profimedia

l5kktkqTURBXy9jMmU5ZmM3MWNkNjQ4MTQzYjc1YjZkMjNmMWMzZjlhOS5qcGVnkZUCzQMWAMLD

Skijališe sa Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu Foto: Profimedia

loOktkqTURBXy82MmQyMDVhYjNkOTI1OWQ3MDQzYTllMjUwNTEzZWE1ZS5qcGVnkZUCzQMWAMLD

Skijališe sa Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu Foto: Profimedia

K0FktkqTURBXy82N2QwY2RjOTA5MzI5NzQxZjNkMzAwOWRlZTVjMTRmYi5qcGVnkZUCzQMWAMLD

Za vlasti Jugoslavije sarajevska Olimpijada je bila sjajna prilika da državu svetu predstave u najboljem mogućem svetlu, i u tom nastojanju ih nije omela ni velika ekonomska kriza koja je SFRJ pogodila početkom ’80-ih. U Igre su utrošena velika sredstva.

s15ktkqTURBXy8xNWY3MjEzZjRiOGJkNDM0MzdiNDg2OTBjNmY1ODk5MC5qcGVnkZUCzQMWAMLD

Skijališe sa Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu Foto: Profimedia

Organizacija 14. ZOI je koštala 142,6 miliona dolara, a polovina prihoda bila je ostvarena od prodaje prava na TV prenose. Učestvovalo je 1.272 sportista iz 49 zemalja, a sa Igara je izveštavalo više od 4.500 novinara. Na njima je skijaš Jure Franko osvojio prvu medalju za Jugoslaviju na ZOI u istoriji – srebrnu medalju u veleslalomu. Izložba o olimpijskom Sarajevu obišla je 1.640 gradova bivše Jugoslavije i sveta, a i danas mnogi u domovima imaju “Vučka”, maskotu ZOI u Sarajevu.

Noizz

Povezane vijesti

IZBORNI POST FESTUM: Šta reći nakon što je Berilo pobijedio iz pritvora?!

Stari Grad – ostao Čengić, Tuzla – ostao Lugavić, Vlasenica – ostao Kraljević, Trnovo – ostao Berilo. Promjene samo u Novom Sarajevu. Gradonačelnica postala načelnica

Borba s maglom i zagađenjem: Sarajevo ostaje talac nedovoljnih mjera, putnici u neizvjesnosti

Foto: N1

Osim što zagađen zrak loše utječe na zdravlje ljudi, magla pravi veliku pometnju u aviosabraćaju. Tako je u glavnom gradu Bosne i Hercegovine počeo period otkazanih letova. Iako vlast godinama najavljuje konkretne mjere smanjenja aerozagađenja u praksi se ništa nije promijenilo.

Popular Articles