Ženske figurine kulture kukuteni-tripolje (foto: Mykhailo Sokhatskyi)
Tim arheologa otkrio je ritualnu ostavu u kojoj je bilo 5 glinenih figurina povezanih sa kulturom Kukuteni-Tripolje.
Ukrajinski arheolozi pronašli su figurine unutar rupe u zidu pećine Vertebra u zapadnoj Ukrajini, prenosi portal Sve o arheologiji.
Stilizovane figurine povezane su sa kulturom Kukuteni-Tripolje, koja je dominirala velikim dijelom istočne Evrope tokom kasnog neolita i bakarnog doba (6.000 do 2.750. godina prije nove ere).
Prasitorijska kultura Kukuteni-Tripolje
Tajanstvena karakteristika kulture bila je redovno demontaža ili paljenje naselja, gdje je svako pojedinačno naselje imalo životni vijek od približno 60 do 80 godina.
Naučnici raspravljaju o razlozima paljenja ovih naselja. Neka naselja su više puta rekonstruisana na već postojećim stambenim nivoima, zadržavajući oblik i pravac prethodnih struktura.
Glinena posuda pronađena u pećini Vertebra kulture kukuteni-tripolje (foto: Mykhailo Sokhatskyi)
Neka naselja, kao što je Talianki, narasla su poput velikih gradova-država Sumera. Ova istočnoevropska naselja su prethodila sumerskim gradovima više od pola milenijuma.
Otkriće novih figurina
Pećina sadrži do 9 kilometara prolaza koju su predstavnici ove kulture koristili kao utočište. Fascinantno je to da se pećina istražuje arheološki od 1829. godine.
Arheolozi koji su vršili iskopavanje u pećini Verteba otkrili su ogromnu glinenu posudu za skladištenje koja sadrži bijeli organski materijal, čiji sastav još uvek nije poznat.
U blizini posude tim je primjetio malu nišu u zidu pećine. Pažljivijim istraživanjem došli su do otkrića ritualne ostave koja se sastojala od pet ženskih glinenih figurina.
Istraživači su takođe pronašli nakit i alate (za proizvodnju grnčarije) napravljene od veprovih zuba. Ovo je relativno jedinstveno jer su rituali ove kulture obično više fokusirani na pripitomljene životinje poput goveda, ovaca, koza i pasa. Od divljih životinja koje su poznate u ovoj kulturi uglavnom su to medvjedi ili jeleni.
5 ženskih figurina (foto: Mykhailo Sokhatskyi)
„Ženske figurine nisu rijetke u tripoljskom kontekstu, a poznate su ostave figurina“, potvrdio je Sohatskij Mihail, istraživač tripoljske kulture i direktor Borščivskog zavičajnog istorijskog muzeja, u intervjuu objavljenom u Haaretz. „Ali ove su bile zaštićene kljovama divlje svinje“.
Možda je vepar igrao značajnu ulogu za ljude u pećini.