Wednesday, November 20, 2024

Tehnologija koja se koristila u COVID testovima sad bi mogla pomoći u otkrivanju dijabetesa i lajmske bolesti

Foto: Ilustracija

Stručnjaci koji su stvorili tehnologiju za izradu COVID testova na vrhuncu pandemije udružili su snage s američkom biotehnološkom firmom kako bi razvili testove za druga stanja poput dijabetesa i lajmske bolesti. 

Biotehnološka firma Vertebrate Antibodies Ltd (VAL), koju je osnovala skupina naučnika sa Univerziteta u Aberdeenu, osigurala je ulaganje s Innova Medical Group (IMG) za osnivanje novog holdinga, EpitogenX.

EpitogenX ima za cilj razviti laboratorijske dijagnostičke testove za lajmsku bolest i dijabetes, za koje je poznato da ih je teško dijagnostikovati dovoljno rano kako bi se omogućila pravovremena intervencija.

Novi testovi biće jeftiniji i precizniji od onih koji su trenutno dostupni.

VAL je koristio svoje tehnologije za razvoj COVID testova kao dio brzog odgovora škotske vlade na COVID-19.

Tehnologija nazvana EpitoPredikt osmišljena je za prepoznavanje specifičnih elemenata ili “žarišta” COVID virusa koji bi pokrenuli imunološki odgovor tijela.

Sada će se koristiti i za druge bolesti.

Daljnja tehnologija razvijena tokom pandemije pod nazivom EpitoGen kombinuje i prikazuje molekularne elemente onako kako bi se prirodno pojavili u patogenu ili virusu.

Ovaj pristup poboljšava izvedbu testa, osjetljivost testa i može uključiti nove sojeve i varijante u testove.

Dr. Abdo Alnabulsi, suosnivač VAL-a, rekao je da su od početka krenuli u “revoluciju istraživačkog i kliničkog sektora inovativnim tehnologijama”.

Oduševljeni smo što smo u IMG-u pronašli partnera koji dijeli našu viziju i vrijednosti te je jednako predan razvoju transformativnih proizvoda, rekao je.

Uvjeren sam da će ovo partnerstvo postići velike stvari i da će naša tehnologija i proizvodi imati globalni uticaj.

 

Agencije

Povezane vijesti

Žabe izložene radijaciji u Černobilu ne pokazuju znake ubrzanog starenja ni povećanog stresa

Foto: Robert Zunikoff/ Unsplash

Nivoi zračenja koje su iskusile žabe u Černobilu nisu utjecali na njihovu starost ili brzinu starenja, pokazalo je novo istraživanje.

Smanjuje li nam se zaista ionako kratak raspon pažnje

Foto: Unsplash

Zadržati fokus postaje sve teži zadatak u doba ekrana i mobilnih telefona, čija nas obavještenja prekidaju u svim poslovima i aktivnostima. Ipak, da li se raspon naše pažnje konstantno i nepovratno smanjuje ili samo treba da napravimo pauzu kako bismo odmorili preopterećene kognitivne resurse?

Popular Articles