Wednesday, November 20, 2024

Stručnjaci poručuju: Ne postoji povezanost između 5G mreže i koronavirusa

Naučna zajednica je osudila teoriju zavjere koja tvrdi da 5G tehnologija pomaže širenju koronavirusa. Zbog čega je ova ideja suluda neki naučnici su i objasnili.

Na društvenim mrežama viralni su video snimci o povezanosti 5G tehnologije i koronavirusa, ali naučnici kažu da su te ideje koještarije, te da biološki nisu moguće.

Ovakve teorije prvo su se pojavile na Facebooku krajem januara, otprilike u isto vrijeme kada su zabilježeni prvi slučajevi u Sjedinjenim Američkim Državama i dijele se u dva tabora.

Jedni tvrde da 5G može oslabiti imunološki sistem čineći ljude podložnijima da “pokupe” virus. Drugi sugerišu da se virus može prenijeti korištenjem ove tehnologije.

Profesor za ćelijsku mikrobiologiju na Univerzitetu Reading Simon Clark objašnjava da takve tvrdnje nisu tačne:

“Vaš imunološki sistem može biti preplavljen brojnim stvarima kao što je umor i loša dijeta, ti uticaji nisu ogromni ali mogu vas učiniti podložnijima hvatanju virusa. Radio talasi mogu poremetiti vašu fiziologiju dok vas zagrijavaju, ali 5G radio talasi su maleni i nisu ni blizu dovoljno snažni da utiču na imunološki sistem.”

Radio talasi uključeni u 5G i drugu tehnologiju mobilnih telefona su niske frekvencije elektromagnetskog spektra. Oni su manje moćni od vidljive svjetlosti i nisu dovoljno jaki da oštete stanice za razliku od sunčevog zračenja i medicinskih x-zraka koji su štetniji.

Ideju da 5G može prenijeti koronavirus negira profesor pedijatrije na Univerzitetu u Bristolu Adam Finn:

“Virusi i elektromagnetski valovi mobilnih telefona i internetske veze su različite stvari. Različite su kao kreda i sir.”

Postoji velika mana u ovoj teoriji zavjere, a to je da se virus širi i u zemljama u kojima još nije uvedena ova tehnologija.

 
Agencije

Povezane vijesti

Žabe izložene radijaciji u Černobilu ne pokazuju znake ubrzanog starenja ni povećanog stresa

Foto: Robert Zunikoff/ Unsplash

Nivoi zračenja koje su iskusile žabe u Černobilu nisu utjecali na njihovu starost ili brzinu starenja, pokazalo je novo istraživanje.

Smanjuje li nam se zaista ionako kratak raspon pažnje

Foto: Unsplash

Zadržati fokus postaje sve teži zadatak u doba ekrana i mobilnih telefona, čija nas obavještenja prekidaju u svim poslovima i aktivnostima. Ipak, da li se raspon naše pažnje konstantno i nepovratno smanjuje ili samo treba da napravimo pauzu kako bismo odmorili preopterećene kognitivne resurse?

Popular Articles