Wednesday, November 20, 2024

Rodni stereotipi počinju da se formiraju vrlo rano u detinjstvu

Rodni stereotipi počinju da se formiraju vrlo rano u detinjstvu, pokazuje studija prema kojoj devojčice već od šeste godine imaju manje sklonosti da smatraju žene “brilijantnim” nego što dečaci istog uzrasta misle za muškarce.

Studija objavljena juče u američkom časopisu “Sajens” obuhvatila je 400 dece uzrasta između pet i sedam godina.

Studija ukazuje da devojčice čak od šest godina mogu da budu navedene da poveruju da su muškarci prirodno pametniji i talentovaniji od žena, što ih navodi da budu manje motivisane da se opredeljuju za ambiciozne karijere i pionirske aktivnosti. Činjenica da takvi stereotipi postoje, nije iznenađenje, ali to jesu nalazi studije koji ukazuju da te predrasude mogu da pogode decu već u vrlo ranom uzrastu.

Jedan od testova sastojao se u tome da se deci ispriča kratka priča o “jednoj zaista inteligentnoj osobi”, bez navođenja da li se radi o ženi ili o muškarcu.

Sa pet godina dečaci i devojčice su u jednakoj proporciji pripisali svoj pol toj “vrlo inteligentnoj osobi”. Međutim sa šest godina mnogo manje devojčica nego dečaka je došao do zaključka da se radi o njihovom polu.

Autori studije su takođe tražili od dece da između dva dečaka i dve devojčice pogode ko je dobio najbolje ocene u školi. U ovom slučaju sve devojčice od pet do sedam godina su ocenile da devojčice verovatno imaju bolje ocene, nagoveštavajući da prave razliku između toga da je neko “brilijantan” i školskog učinka zasnovanog na radu i vrednoći.

Na kraju naučnici su tražili od dece da biraju između dve igre, jedna je predstavljena kao da je namenjena “vrlo, vrlo inteligentnoj deci”, a druga je opisana da je za “decu koja se mnogo trude”.

Devojčice od šest i sedam godina pokazale su manje interesovanja nego dečaci istog uzrasta za igru namenjenu “inteligentnoj” deci, dok u uzrastu od pet godina nije bilo nikakve razlike između izbora dečaka i devojčica.

Prema Lin Bijan, istražiteljki na univerzitetu u Ilinoisu koja je vodila studiju, ti rezultati bi mogli da budu značajni da se utvrdi kako se razvijaju stereotipi i kako mogu da utiču na žene u njihovom izboru karijere.

To bi moglo da objasni zašto se manje žena opredeljuje za discipline koje se smatraju teškim, kao što su fizika, filozofija ili tehnika.

Jedno istrživanje objavljeno takođe u časopisu “Sajens” januara 2015, a obavljeno na univerzitetskom nivou, zaključilo je da stereotipi prema kojima su muškarci intelektualno jači od žena negativno utiče na žene u SAD, posebno one koje se bave prirodnim naukama.

“Rezultati studije potkrepljuju hipotezu prema kojoj se radi o nesvesnim predrasudama, ukorenjenim u stereotipima o ženama i muškarcima u našem društvu”, tada je objasnio Andrej Cimpijan, profesor psihologije na univerzitetu u Ilinoisu, autor te studije.

Izvor: BETA

 

Povezane vijesti

Međunarodni dan prava djeteta: Osnovna prava povrijeđena za milione djece širom svijeta

Foto: Pixabay Osnovna prava uključujući pravo na život u miru ozbiljno su povrijeđena za milione djece širom svijeta ocjena je Ujedinjenih nacija (UN) povodom 20....

Diskriminacija : Neujednačene porodiljske naknade u različitim dijelovima BiH

Foto: Miomir Jakovljević/RINGIER

Iako se Bosna i Hercegovina mnogim međunarodnim konvencijama obavezala da će štiti sva ljudska prava i da neće dozvoliti diskriminaciju, praksa je mnogo drugačija.

Popular Articles