Četvrtak, 26 Decembra, 2024

Pronađena podvodna planina koja je viša od grčkog Olimpa

Podmorje pokriva površinu od 70 kilometara kvadratnih (Foto: Schmidt Ocean Institute)

Zamislite naslagana jedan na drugi četiri nebodera, od kojih je svaki visok kao najviša zgrada na svijetu Burj Khalifa. Skoro toliko je visoka podvodna planina koju su nedavno pronašli i mapirali okeanografi, predvođeni kalifornijskim Institutom za okean Schmidt.

Ova podvodna planina se nalazi u Tihom okeanu i udaljena je 1.448 kilometara od obale Čilea. Visoka je 3.109 metara i dio je podvodnog planinskog lanca, gdje se nalaze spužvasti vrtovi, drevni korali i rijetke morske vrste, među kojima je vrsta lignje koja je snimljena prvi put.

Spomenuti istraživački tim je tokom 28-dnevne ekspedicije koristio brod R/V Falkor, a ekspedicija je završena prošli mjesec. Podvodna planina je mapirana korištenjem sonarnog sistema koji je ispod trupa broda. Izvršna direktorica Instituta Schmidt Jyotika Virmani je napomenula da su korištenjem sonarnog sistema dobili uvid u topografiju morskog dna.

“To je važno jer je trenutno samo 26 posto morskog dna mapirano na ovoj vrsti rezolucije, a morsko dno pokriva 71 posto površine naše planete”, napomenula je Virmani.

Procjena okeanografa jeste da širom svijeta postoji najmanje 100.000 podvodnih planina viših od 1.000 metara. Te planine su važno stanište za različite vrste. Novomapirana podvodna planina je viša od grčke planina Olimp, koja je visoka 2.917 metara, a niža je od japanske planine Fudži, koja je visoka 3.776 metara.

Nadalje, ilustracije radi, pronađena podvodna planina je visoka kao četiri nebodera Burj Khalifa, koji je visok 830 metara.

“Špageti čudovišta”, “duh” hobotnica i rijetka lignja

Korištenjem podvodnog robota je istražen greben navedene podvodne planine te je tom prilikom pronađeno područje bogato morskim biodiverzitetom.

Naime, pronađena je “duh”, bijela hobotnica Casper, što je prvi put da je ovaj glavonožac uočen u južnom Pacifiku. Osim toga, pronađena su dva rijetka sifonofora, koji su zbog izgleda poznati i kao leteća “špageti čudovišta”.

sifonfor

Sifonofore, foto: Schmidt Ocean Institute

“Hobotnica Casper nikada nije uhvaćena, tako da zapravo još nema naučno ime”, ukazala Virmani.

Napravljen je i prvi snimak žive lignje Promachoteuthis, koja je poznata na osnovu samo nekoliko prikupljenih primjeraka.

Navedena otkrića su bila vrhunac treće ovogodišnje ekspedicije istraživačkog broda R/V Falkor na grebenu Nazca, koji se nalazi u međunarodnim vodama. Virmani je ukazala da bi ovo područje moglo postati prvo zaštićeno morsko područje na otvorenom moru, i to u skladu s novim, prošlogodišnjim, sporazumom Ujedinjenih nacija.

“U tri ekspedicije uspjeli smo mapirati i istražiti 25 podmorskih planina, što je popriličan broj. Mislim da imamo neke dobre podatke koje bismo mogli objaviti i kako bismo potvrdili da je ovo zaista zanimljivo područje za zaštitu”, izjavila je Virmani.

Tokom dvije prethodne ekspedicije, iz januara i februara ove godine, katagolizirano je 150 ranije nepoznatih vrsta. U okviru posljednje ekspedicije katagolizirano je 20 vrsta.

Detalji o novootkrivenim vrstama bit će podijeljeni s Ocean Censusom, međunarodnim projektom za snimanje skrivenog morskog života širom svijeta. Cilj je u sljedećih 10 godina identificirati 100.000 nepoznatih vrsta, omogućavajući naučnicima da bolje razumiju i zaštite dubokomorski ekosistem, prenosi CNN.

 

Povezane vijesti

Zvijezda Betlehema: Astronomska teorija božićnog fenomena

Foto: geek Zvijezda Betlehema, poznata i kao Betlehemska zvijezda, vijekovima je bila predmet fascinacije teologa, istoričara i naučnika. Prema Bibliji, mudraci su je slijedili kako...

Popular Articles