UrbanObserver

Petak, 16 Maja, 2025

Pronađena bakterija koja jede plastiku

Japanski naučnici izolovali su bakteriju koja razlaže plastiku i koristi je kao izvor energije, što se vidi kao mogući način za neškodljivo uništavanje otpada širom svijeta, objavio je danas američki časopis “Nauka” (Science).

Novootkrivena bakterija Ideonela Sakaiensis praktično “jede” plastiku, koristeći dva enzima kojima hidrolizuje PET, materijal koji se najčešće koristi za proizvodnju ambalaže za hranu i piće i iza tog procesa ostavlja dvije, za prirodu neškodljive, supstance.

Ovo otkriće moglo bi biti veoma dobra vijest za zaštitu životne sredine, ocjenjuje CNN, navodeći podatak Svjetskog ekonomskog foruma da trećina PET ambalaže u svijetu “zaobilazi” sisteme za prikupljanje i završava u prirodi.

Analiza Svjetskog ekonomskog foruma na koju se poziva CNN pokazuje i to da se samo 14 odsto plastične ambalaže prikupi radi reciklaže, kao i da će u svjetskim morima, ako se ovaj trend nastavi, do 2050. godine biti više plastičnog otpada nego ribe.

Nasmiješi se prirodi

Povezane vijesti

Ekološki aktivisti Balkana tokom posjete Njemačkoj predstavili negativne efekte zelene tranzicije u BiH i Srbiji

Foto: CZZS Od 5. do 8. maja održana je trodnevna aktivna posjeta ekoloških aktivista iz Srbije i Bosne i Hercegovine po Saveznoj Republici Njemačkoj u...

Mreža za klimatsku akciju traži više akcije država Zapadnog Balkana

Foto: Impuls Mreža za klimatsku akciju (CAN Europe) pozvala je zemlje Zapadnog Balkana da "povećaju klimatske ambicije" i podnesu sveobuhvatne, inkluzivne i participativne nacionalne klimatske...

Popular Articles