Ilustracija
Komadi plastike manji od 000,1 milimetara ulaze u ljudska tijela i povećavaju neefikasnost mnogih antibiotika, otkrio je evropski tim medicinskih istraživača.
U istraživanju objavljenom u časopisu “Sajentifik riserč” navedeno je da te sitne čestice iz plastičnih flaša i kesa “ne samo da narušavaju dejstvo lijekova, već bi mogle da podstaknu i razvoj bakterija otpornih na antibiotike”.
“Naši podaci pokazuju da interakcija mikro i nanoplastike sa lijekovima može da promijeni apsorpciju lijeka, olakša njegov transport na nove lokacije i poveća lokalne koncentracije antibiotika, potencijalno umanjujući njihov efekat i istovremeno podstičući otpornost na antibiotike”, objavio je tim, prenosi Srna.
Testovi i kompjuterski modeli koji uključuju najčešće korištenu plastiku, kao što je polistiren, pokazali su da se čestice mogu da se vežu i smanje efikasnost tetraciklina, često korištenog antibiotika, i na taj način umanje efikasnost lijeka.
“Vezivanje je posebno snažno sa najlonom, koji se oslobađa iz odjeće i tekstila i može da uđe u ljudsko tijelo putem disanja”, rekao je Lukas Kener sa Medicinskog univerziteta u Beču.
Tim koji uključuje naučnike sa Univerziteta u Bonu i Univerziteta u Debrecinu ističe da je još gore to što vezivanje znači da lijekovi mogu da se povuku u dijelove tijela gdje nisu potrebni ili bi mogli da imaju negativne efekte.
Utvrđeno je da nanoplastika i malo veća mikroplastika ulaze u ljudsku krv i moždane sisteme, ponekad prelazeći u tijela preko znoja, te da se prenose sa majke na nerođeno dijete.
Agencije