Subota, 21 Decembra, 2024

Miris kiše

Foto: Freepik

Da li znate zašto zemlja posle kiše ima onaj poznati, karakterističan miris?

Specifičan miris koji odaje zemlja pošto se natopi kišnicom nazvan je petrikor. To ime skovali su šezdesetih godina 20. veka dva australijska istraživača koja su termin koristila u članku objavljenom u časopisu “Nature”. Grčko “petra” znači kamen, dok se ono “ikor” odnosi na reč iz mitologije – tečnost koja teče venama grčkih bogova.

Ispostavilo se, naime, da su za taj specifičan miris odgovorne bakterije koje žive u zemlji. Izabel Bear i Ričard Tomas su tada u članku za „Nature“ pojasnili da miris dolazi od biljnih ulja koja su absorbovali zemlja i kamenje. Kada kiša nakvasi zemlju i ovo ulje dođe u kontakt s vodom, oslobađa se jedan produkt bakterija pod nazivom geozmin.

Geozimin (od grčkog „miris zemlje“) je ono što nosi taj specifičan miris, a odgovoran je i za poznati „zemljasti“ ukus cvekle.

M.Đ.

FOTO: Depositphotos/galitskaya

naukakrozprice.rs

Povezane vijesti

AI – prevod klinastog pisma

Foto: Bjørn Christian Tørrissen/Wikipedia Multidisciplinarni tim arheologa i računarskih naučnika osmislio je vještačku inteligenciju (AI) koja može da prevodi akadijski jezik gotovo trenutno, otključavajući istorijske...

Popular Articles