Wednesday, November 20, 2024

Istraživanje: Umjetna inteligencija bolja od ljekara u dijagnostici

Umjetna inteligencija preciznija je od ljekara u dijagnosticiranju karcinoma dojke pri očitavanju mamograma, objavio je stručni časopis ‘Nature’.

Međunarodni tim, uključujući naučnike s Imperijalnog koledža u Londonu i Google Healtha, dizajnirao je i izradio računarski model na rendgenskim snimcima gotovo 29.000 žena, objavio je stručni časopis Nature, a prenosi Hina.

Ispostavilo se da je algoritam uspješniji u očitavanju mamograma od šest ljekara, a gotovo je jednako bio dobar u odnosu na dva ljekara koja su zajedno očitavala snimke.

No, za razliku od ljudi, algoritam je neumoran, a stručnjaci vjeruju da ga mogu još poboljšati.

Nedostatak radiologa

Trenutno britanski zdravstveni sistem koristi dva radiologa za očitavanje snimka svake pojedine žene, a u rijetkim slučajevima kada se njihova mišljenja razilaze poziva se treći ljekar.

U provedenom istraživanju algoritam se koristio neoznačenim snimcima kako ne bi bio otkriven identitet pacijentica i, za razliku od ljekara, nije bilo uvida u historiju bolesti svake žene. Uprkos tome, algoritam je bio jednako dobar kao dva ljekara zajedno, a bolji u očitavanju mamograma od jednog ljekara.

Za obuku specijalista radiologa potrebno je deset godina školovanja. Očitavanje mamograma od ključne je važnosti i taj posao vremenski je zahtjevan. Trenutno u Ujedinjenom Kraljevstvu nedostaje više od 1.000 radiologa.

Dominic King, koji radi za Google Health, rekao je da je vrlo ponosan na rezultate istraživanja i da su na dobrom putu da razviju tehnologiju koja će pomoći kliničarima da s većom preciznošću uoče karcinom dojke.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Žabe izložene radijaciji u Černobilu ne pokazuju znake ubrzanog starenja ni povećanog stresa

Foto: Robert Zunikoff/ Unsplash

Nivoi zračenja koje su iskusile žabe u Černobilu nisu utjecali na njihovu starost ili brzinu starenja, pokazalo je novo istraživanje.

Smanjuje li nam se zaista ionako kratak raspon pažnje

Foto: Unsplash

Zadržati fokus postaje sve teži zadatak u doba ekrana i mobilnih telefona, čija nas obavještenja prekidaju u svim poslovima i aktivnostima. Ipak, da li se raspon naše pažnje konstantno i nepovratno smanjuje ili samo treba da napravimo pauzu kako bismo odmorili preopterećene kognitivne resurse?

Popular Articles