Wednesday, November 20, 2024

I ptice se „razvode“, ključni razlozi – promiskuitet i dugi periodi razdvojenosti

Foto: Ronaldo de Oliveira Unsplash

Većina vrsta među pticama su monogamne, ali naučnici kažu da uprkos tome, ptice mijenjaju partnere zbog sličnih razloga kao i ljudi.

Razdvajanje parova kroz društveni fenomen koji se zove razvod nije jedinstvena ideja poznata samo ljudima. Ptice takođe prolaze kroz ovo gorko iskustvo iz sličnih razloga. Vjeruje se da više od 90 posto vrsta ptica ostaje privrženo svom partneru barem jednu sezonu parenja.

Prema posmatračima ptica, ‘razvod’ ovdje znači da oba člana para za razmnožavanje prežive do sljedeće sezone parenja, ali se na kraju spare s novim partnerima umjesto da se ponovno ujedine.

Nedavna studija objavljena u časopisu Proceedings of the Royal Society B, otkriva da ptice također podnose razvod. Skupina istraživača iz Njemačke i Kine analizirala je dostupne podatke o stopama razvoda za 232 vrste ptica. Takođe, u svojim istraživačkim studijama razmatrali su mortalitet i migracijske udaljenosti.

Prethodne studije bavile su se mogućim faktorima povezani s ptičjim ‘raskidima’. Nedavna istraživanja otkrila su da su dva ključna faktora – muški promiskuitet i migracije na velike udaljenosti – odgovorni za razvod kod velikog broja vrsta. Tim je takođe dodijelio zasebnu ‘ocjenu promiskuiteta’ mužjacima i ženkama svake vrste na temelju dostupnih informacija o ponašanju ptica.

“Na primjer, plovci, lastavice, martine, vuge i kosovi imali su i visoku stopu razvoda i promiskuitet muškaraca, dok su burnice, albatrosi, guske i labudovi imali nisku stopu razvoda i promiskuitet muškaraca”, primijetili su istraživači.

rode foto unsplash

Foto: Unsplash

Objašnjavajući koncept razvoda kod ptica, dr. Zitan Song, koautor studije s Instituta Max Planck za ponašanje životinja u Njemačkoj, rekao je da je promiskuitetni mužjak ptice manje poželjan kao partner jer se nije u stanju posvetiti 100 posto pozornosti ženskog partnera. A ova osobina može povećati vjerojatnost ‘razvoda’. Nasuprot tome, promiskuitetni mužjak ptice može povećati svoj reproduktivni uspjeh parenjem s više partnera.

Studija je također otkrila da su stope razvoda veće među vrstama s dužim migracijskim udaljenostima. Dr. Song je rekao da duža migracija može rezultirati time da se partneri ptica spuste na različita mjesta za razmnožavanje, što će dovesti do ‘razvoda’ zbog slučajnog razdvajanja. Dodao je da se ptice koje rano stignu na mjesto razmnožavanja mogu pariti s različitim partnerima bez čekanja na prethodnog partnera.

 

 

Povezane vijesti

Istraživanje pokazalo: Baš kao i ljudi – ptice kako stare imaju sve manje prijatelja

Foto: Ronaldo de Oliveira Unsplash

Kao i ljudi, ptice imaju manje prijatelja kako stare, ali razlozi za to nisu u potpunosti jasni.

Ptičji grip ugrožava globalno očuvanje divljih populacija

Foto: Freepik

Nejasno je kako će virus ptičjeg gripa nastaviti da se širi i kruži među divljim životinjama.

Popular Articles