Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Drevna veza pčela i ljudi

Drevni poljoprivrednici voleli su slatko. Komadići neolitskog zemljanog posuđa iz Evrope, Srednjeg Istoka i Severne Afrike, stari oko 9 000 godina, nose hemijske tragove voska, sudeći prema analizama hiljada krhotina, objavljeno je u najprestižnijem svetskom naučnom časopisu Nature.

Tekst: Ivan Umeljić 

Drevni poljoprivrednici voleli su slatko. Komadići neolitskog zemljanog posuđa iz Evrope, Srednjeg Istoka i Severne Afrike, stari oko 9 000 godina, nose hemijske tragove voska, sudeći prema analizama hiljada krhotina, objavljeno je u najprestižnijem svetskom naučnom časopisu Nature.

Među autorima naslovnog teksta ovog časopisa su i četiri naučnika iz Srbije: Slaviša Perić i Olga Perić sa Arheološkog instituta u Beogradu, i Jasna Vuković i Nenad Tasić sa Odseka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Istraživači nagađaju da se u poljoprivrednim kulturama tog vremena med koristio za zaslađivanje hrane, ali da su pčelinji proizvodi takođe mogli da nađu primenu i u religioznim ritualima i primitivnim oblicima lečenja.

Veza između ljudi i pčela još je drevnija. Pretpostavlja se da je grumen voska star 40 000 godina iz pećine Border u Južnoj Africi korišćen za pričvršćivanje kamenih vrhova za koplja a slikovni prikazi pčela su uobičajeni u praistorijskoj umetnosti u kamenu pronađenoj širom podsaharske Afrike.

Međutim, najnovije istraživanje je najsnažniji dokaz do sada da su rane poljoprivredne kulture u velikoj meri koristile proizvode od pčela (Apis mellifera). Poljoprivreda se pojavila na Srednjem Istoku pre oko 10 000 godina a talasi doseljenika preneli su znanja u Evropu.

Hemičari na Univerzitetu u Bristolu Melani Rofe-Salk i Ričard Everšed, predvodili su ispitivanje ostataka pčelinjeg voska iz više od 6.400 glinenih posuda za kuvanje širom Evroazije, starih između 9 000 i 4 000 godina. Everšedov tim je ranije otkrio debele naslage mesa, mlečnih proizvoda i sira u nekim prastarim zemljanim posuda.

Tragovi pčelinjeg voska bili su relativno neuobičajeni – samo 4 od 570 posuda iz severozapadne Anadolije nose tragove pčelinjih proizvoda. Međutim, pronađeni su na širem geografskom području, otkrili su istraživači. Neolitska grnčarija sa juga Velike Britanije i Danske, sve do Balkana, sadržala je pčelinji vosak, što je slučaj i sa ljudskim rukotvorinama pronađenim u 7000 godina starom nalazištu u Alžiru. 

U prastarom, 9 000 godina starom, arheološkom nalazištu u Turskoj nazvanom Čatalhojuk, pronađena je najstarija posuda za držanje voska. U samom nalazištu, na zidu je naslikana i šara u obliku saća. Prema rečima naučnika, klimatski uslovi su usporili i ograničili širenje pčela prema severu Evrope. Grnčarija iz Irske, Škotske i severne Skandinavije ne sadrži tragove voska.  

elementarium

Povezane vijesti

Mravi, pčele, ose ili nešto sasvim drugo: Koji su kukci najpametniji?

 Foto: MD Jerry/Unsplash Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati...

Pčele pod stresom donose pesimistične izbore i mogu doživjeti stanja slična emocijama

Foto: Impuls

Pčele koje su pod stresom mnogo su sklonije donositi pesimistične odluke, pokazalo je novo istraživanje. Naučnici sa Sveučilišta Newcastle, UK, otkrili su da bumbari imaju odgovor na neželjeni događaj sličan ljudskim emocijama.

Popular Articles