UrbanObserver

Četvrtak, 15 Maja, 2025

Australija uvodi zabranu društvenih mreža za djecu

Foto: Google

Australija planira do kraja godine uvesti nove zakone koji će onemogućiti djeci korištenje društvenih mreža zbog rizika koji one imaju po njihovo tjelesno i mentalno zdravlje, rekao je jutros premijer Anthony Albanese.

Premijer Albanese najavio je da će njegova vlada lijevog centra tokom sljedećih nekoliko mjeseci uvesti probno razdoblje koje će od korisnika društvenih mreža zahtijevati provjeru dobi, prenosi Hina.

“Želim da se djeca i mladi maknu od svojih uređaja. Želim ih vidjeti na fudbalskom igralištu, bazenu ili teniskom terenu. Želim da imaju stvarna iskustva sa stvarnim ljudima jer znamo koliku štetu društvene mreže mogu napraviti”, kazao je Albanese nacionalnoj televiziji.

Premijer nije bio sasvim precizan kod dobne granice ispod koje ne bi bilo dozvoljeno korištenje društvenih mreža, no rekao je da će ona biti između 14 i 16 godina. Uz to, naglasio je da je zabrinut zbog efekata koje cyber nasilje ima na mentalno zdravlje djece, kao i zbog lake dostupnosti sadržaja na društvenim mrežama koje smatra štetnima.

Do sada je nekoliko zemalja pokušalo ograničiti maloljetnicima pristup društvenim mrežama, no kao najveće prepreke u tom naumu pokazali su se pravni izazovi i tehnologija, poput privatnih mreža koje prikrivaju lokaciju.

“Ovo je globalni problem s kojim se suočavaju vlade širom svijeta. Znamo da to nije jednostavno niti lako, inače bi vlade već reagovale i nešto napravile po tom pitanju”, rekao je Albanese.

Povezane vijesti

Kako se pretjerano korištenje elektronskih uređaja može odraziti na razvoj dojenčati i male djece

Foto: Freepik Pretjerano korištenje tehnologije može imati dugoročne negativne posljedice na razvoj dojenčadi i male djece. Kako tvrde stručnjaci, djeca mlađa od pet godina mogu snositi...

Šta je doomscrolling i koliko ta aktivnost može biti štetna za nas?

Foto: Adrian Swancar/ Unsplash U svijetu u kojem informacije nikada ne prestaju dolaziti, a vijesti se osvježavaju u stvarnom vremenu, navika neprekidnog pregledavanja negativnih sadržaja...

Popular Articles