Foto: fruitionseeds.com
Od drevnih ajurvedskih korijena do modernih wellness-trendova, biljka ašvaganda uzdiže se kao potencijalni prirodni lijek, no naučni dokazi za to ipak nedostaju, upozorava britanski stručnjak.
Ašvaganda (Ashwagandha), drevna biljka tradicionalne ajurvedske medicine (alternativna sastav medicine vezan za indijsko i nepalsko podneblje), uživa sve veću popularnost među slavnim osobama i na društvenim mrežama. Samo 2024. godine oznaka #ashwagandha prikupila je više od 670 miliona pregleda na TikToku, uz javne pohvale slavnih osoba poput Meghan Markle i Gwyneth Paltrow za njezino umirujuće djelovanje, ističe Dipa Kamdar, viši predavač farmaceutske prakse na univerzitetu Kingston u Londonu.
Naučni dokazi i tradicionalne osnove
Poznata pod naučnim nazivom Withania somnifera, ašvaganda je cijenjena zbog svoje sposobnosti pomoći tijelu u prilagodbi na biološki, hemijski i fizički stres. Kamdar u komentaru za portal The Conversation ističe da je najjači dostupni dokaz za ašvagandu njezino djelovanje u smanjenju stresa i anksioznosti, a poziva se na pregled nekoliko malih studija koje su pokazale znatno smanjenje razine stresa, vjerovatno regulacijom kortizola.
Ime biljke upućuje i na njena svojstva poticanja sna jer somnifera prevedeno s latinskog znači ‘inducirajući san’. Kamdar napominje da neka istraživanja pokazuju kako može pomoći bržem uspavljivanju i dubljem, kvalitetnijem snu iako su dokazi u poređenju s konvencionalnim tabletama za spavanje ograničeni.
Simbol snage i izdržljivosti
Kamdar objašnjava da ashwagandha na sanskrtu zapravo znači ‘miris konja’, što simbolizuje snagu i izdržljivost. Neka istraživanja sugerišu da može poboljšati tjelesne performanse, povećati mišićnu masu, snagu i korištenje kisika tokom vježbanja. Kamdar ističe da male studije pokazuju kako za muškarce ašvaganda može povećati nivo testosterona te poboljšati broj i pokretljivost spermija, što se može povezati sa steroidnim hormonom dehidroepiandrosteronom (DHEA), koji je jedan od najobilnijih steroida u opticaju u čovjekovom tijelu i koji proizvode adrenalinska žlijezda, gonade i mozak. Međutim, upozorava da muškarci s karcinomom prostate osjetljivim na testosteron trebaju izbjegavati upotrebu te biljke.
Zabilježena su i poboljšanja kognitivnih funkcija, uključujući bolju memoriju i fokus, moguće zahvaljujući smanjenju oksidativnog stresa i upala. Istraživanja još ispituju potencijalnu učinkovitost ašvagande u liječenju simptoma dugog COVID-a, ali Kamdar naglašava da za to još nema čvrstih dokaza.
Aktivni sastojci i učinci na šećer u krvi
Ašvaganda je bogata fitokemikalijama poput vitanolida, steroidnih laktona za koje se smatra da pomažu stanicama u apsorpciji glukoze, pa može sniziti nivo šećera u krvi kod zdravih osoba i dijabetičara. Kamdar ipak upozorava da treba provesti veća istraživanja prije donošenja čvrstih zaključaka.
Rizici i sigurnosne mjere
Kamdar upozorava i na nuspojave poput blagih želučanih tegoba i mučnine, uz rijetke slučajeve ozbiljnog oštećenja jetre. Osobe s bolestima jetre, autoimunim bolestima ili problemima sa štitnjačom trebaju biti posebno oprezne. Ašvaganda može uticati na djelovanje lijekova poput imunosupresiva i hormona štitnjače, a trudnice i dojilje trebaju je izbjegavati zbog mogućeg rizika od spontanog pobačaja.
Kamdar zaključuje da, iako ašvaganda pokazuje potencijal, potrebna su opsežnija klinička ispitivanja kako bi se potvrdile njezine koristi i sigurnost svakodnevnog ili čestog korištenja.