Foto: Nezavisne
Vrhovni sud Republike Srpske ukinuo je oslobađajuću presudu Aleksandru Džombiću, bivšem premijeru Republike Srpske, za zloupotrebu službenog položaja pri dodjeli kredita Investiciono-razvojne banke RS (IRB RS) od 19,4 miliona maraka firmi “Energoliniji”.
Kako je potvrđeno za “Nezavisne novine” u Vrhovnom sudu Republike Srpske, Sud je uvažio žalbu Republičkog javnog tužilaštva RS.
Odlučeno je da se prvostepena presuda ukine a predmet protiv Džombića je vraćen Okružnom sudu u Banjaluci na ponovno odlučivanje.
Optužnicu protiv Džombića, Republičko tužilaštvo je podiglo 31. decembra 2021. godine, a ona je izmijenjena po okončanju dokaznog postupka.
Džombića optužnicom terete da je bio svjestan da sporni kredit od 19,4 miliona KM odobren “Energoliniji” neće moći biti vraćen zbog nesposobnosti firme.
Takođe i da je zvao tadašnjeg direktora IRB RS Milenka Pavlovića, kako bi ga ubijedio da treba da prihvati zahtjev za kredit “Energoliniji”.
Pavlović je to odbio i dao ostavku, a nakon toga je pomenuto preduzeće ponovo podnijela zahtjev za kredit od 19,4 miliona, a Džombić je 16. februara 2012. godine potpisao odluku o odobravanju kredita.
Suđenje je počelo u banjalučkom Okružnom sudu 17. marta 2022. godine.
Među saslušanim svjedocima tokom ovog procesa u banjalučkom Okružnom sudu bili su tadašnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, te ministar energetike i rudarstva RS i lider Socijalističke partije Petar Đokić.
Džombić je 2023. u banjalučkom Okružnom sudu bio oslobođen optužbe, međutim nakon odluke Vrhovnog suda RS očekuje ga novno suđenje.
