Nedjelja, 22 Decembra, 2024

U poslovnoj zoni kod Ljubuškog napravili polje solarnih panela

Foto: Večernji list BiH

Ljubuški se opredijelio praktički koristiti bogomdano prirodno bogatstvo kojim je obilato obdaren i s kojim se izrazito ističe u sunčanom i toplom hercegovačkom podneblju, piše Večernji list BiH. 

Riječ je o sunčevoj energiji koja se u Ljubuškom ogleda u 2600 prosječnih sunčanih sati u godini i prosječnom godišnjom temperaturom od 15,2 ˚C. Toliko obilje energije sunca daje ogromne mogućnosti proizvodnje i korištenja električne energije kao “zelene energije” iz obnovljivih izvora.

Prošle godine, bez velike javne pompe i pozornosti, u poslovnoj zoni Zvirići ugledali su se solarni paneli. Bilo je to razmjerno veliko iznenađenje, očekivali su se proizvodni, uslužni ili neki drugi poslovni objekti, no kako do toga još nije došlo, odlučilo se ući u područje proizvodnje solarne energije.

Raspisan je 2019. godine javni natječaj, zemljište je prodano po 12 KM za kvadratni metar i u 2020. godini se gradilo, da bi ubrzo potekla energija od zlatnog sunca, vječnog izvora svjetlosti i topline. Pritom je u gradski budžet ušlo oko 900.000 KM.

Među tvrtkama koje su kupile zemljište i izgradile solarne elektrane je GP Toming iz Drinovaca u općini Grude. To je poduzeće čija je osnovna djelatnost graditeljstvo, no bavi se i proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora. U poslovnoj zovi Zvirići kupili su 80.000 m2 i izgradili četiri fotonaponske elektrane, svaku snage po jedan MW.

Tvrtka Vibar iz Širokog Brijega je na 20.000 m2 izgradila fotonaponsku elektranu od 150 KW.

No, politika privlačenja poduzetnika u ulaganja u proizvodnju solarne energije u Ljubuškom se nastavlja.

Prošle sedmice ljubuški gradonačelnik Vedran Markotić raspisao je javni natječaj za osnivanje prava građenja na nekretnini zvana Ražovine u drugoj poslovnoj zoni Mostarska Vrata – Cerno, na gradilištu površine 30.341 m2. Pravo građenja osniva se na razdoblje od 30 godina u svrhu izgradnje fotonaponske elektrane za proizvodnju električne energije, minimalne instalirane snage 3 MW.

Llicitacija će se održati 8.februara 2022. godine,a početna cijena mjesečne naknade iznosi 589,96 KM.

Povezane vijesti

U Estoniji će se graditi najveći baltički solarni park

Foto: Oslobođenje U Estoniji je pokrenut projekat izgradnje najvećeg solarnog parka na Baltiku. Riječ je o projektu Risti, koji se gradi u okrugu Lanema, na zapadu...

Prvi put u EU više energije dolazi iz sunca i vjetra nego iz fosilnih goriva

Foto: Pixabay

U Evropi je prvi put u razdoblju od šest mjeseci proizvedeno više električne energije iz sunca i vjetra nego iz fosilnih goriva, izvještava energetski think tank Ember.

Popular Articles