Foto: direktno.ba
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na predstojećoj sjednici razmatraće izmjene Krivičnog zakona BiH i u slučaju da te izmjene dobiju zeleno svjetlo, osuđeni na kaznu do godinu dana zatvora moraće od suda dobiti odobrenje da otkupe zatvorsku kaznu.
Trenutno, član 42 a u stavu 1 kaže: “Izrečena kazna zatvora do jedne godine će se na zahtjev osuđenog zamijeniti novčanom kaznom koja se plaća u jednokratnom iznosu u roku od 30 dana”.
Izmjenama Krivičnog zakona BiH koje je predložio Denis Zvizdić, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma, precizirano je da se riječ “će” zamjeni riječju “može”. Praktično, po trenutno važećem Krivičnom zakonu osuđenik koji je dobio do godinu zatvora na vlastiti zahtjev može “otkupiti” tu kaznu, a ukoliko izmjene dobiju podršku poslanika, i nakon presude, o zahtjevu osuđenika da “otkupi kaznu” odlučivaće sud.
“Time se postiže dvostruki efekat. Prvo, i dalje se omogućava zamjena kazne zatvora novčanom kaznom i time se dodatno ne opterećuje zatvorski sistem na nivou BiH. I drugo, sud u tom slučaju ima mogućnost da, u situacijama kada je to svrsishodno, ipak odredi kaznu zatvora ako smatra da bi to doprinijelo svrsi kažnjavanja. U nekim slučajevima postoje određene otežavajuće okolnosti, kada se zamjenom kazne zatvora novčanom kaznom neće postići željeni efekat u smislu generalne prevencije, a posebno ne u smislu specijalne prevencije”, navedeno je u obrazloženju izmjena Krivičnog zakona BiH.
U obrazloženju se dalje navodi i da je pogrešno licu koje povrijedi opšte vrijednosti, zaštićeno dobro, ako je imalo neprimjereno držanje poslije krivičnog djela, ako je povratnik ili ako je ozbiljno uznemirilo javnost, omogućiti da isplati određenu sumu novca i tako izbjegne zatvorsku kaznu.
Sa druge strane, Vlado Adamović, advokat i bivši sudija Suda BiH, kaže da bi izmjena Krivičnog zakona u smjeru da sud odlučuje hoće li omogućiti zamjenu kazne zatvora novčanom kaznom, bilo loše rješenje, jer bismo onda “dobili loto”.
“Kod jednog vijeća koje će biti negativno nastrojeno prema toj sankciji će ljudi lošije prolaziti, a kod onoga ko bude pozitivno nastrojen će bolje prolaziti. To je nesigurno, bolja je formulacija da se za određena djela omogući svima da se kazna zatvora do godinu dana zamjeni novčanom”, rekao je Adamović za “Nezavisne”.
Na pitanje, da li to znači da treba precizirati određena djela za koja se može kazna zatvora zamijeniti novčanom, Adamović odgovara potvrdno, istovremeno ističući da je glavni problem što je za sva djela to omogućeno.
“Treba izdvojiti neka djela, recimo, za ratne zločine, za nasilje nad djecom, silovanje itd. da se ne može zamijeniti kazna zatvora novčanom, i to je pametnije rješenje. Davanje sudu da odlučuje ko može, a ko ne može kaznu zatvora zamijeniti novčanom je otvaranje Pandorine kutije pa čak i korupcije”, rekao je Adamović.
Trenutno, Krivičnim zakonom BiH od zamjene kazne zatvora do godinu dana, novčanom kaznom, isključena su samo krivična djela u vezi sa terorizmom.
Prema sada važećem Krivičnom zakonu, dan zatvora prilikom “otkupa” kazne košta 100 KM, a zanimljivo je da je formulacija “može” umjesto “će” već bila u Krivičnom zakonu BiH, međutim 2015. godine Parlamentarna skupština BiH je to izmijenila. Tada je obrazloženje bilo da “nije propisano kada, zbog čega, odnosno u kojim slučajevima sud udovoljava zahtjevu za zamjenu kazne zatvora novčanom kaznom, a što može dovesti do različitog postupanja prema osuđenim licima”.