Inicijativa grupe građana “Libre BiH”, koja okuplja oboljele od dijabetisa i roditelje oboljele djece u Bosni i Hercegovini, pokrenula je peticiju pod sloganom “Za život sa manje boli” kojom se želi oboljelim obezbijediti pristup uređaju koji omogućava bezbolno mjerenje glukoze.
Autor: Impuls
Kontinuirano mjerenje glukoze je neophodno za kvalitet života dijebetičara i djeluje preventivno kod spriječavanja komplikacija koje nastaju uslijed bolesti. Uređaj bezbolno i precizno vrši mjerenje glukoze i spada u aparate novije generacije. Inicijativom građana traži se od Fondova zdravstva i Ministarstava zdravlja oba entiteta da ne budu birokratski spori i neučinkoviti, da se edukuju i aktivno uključe u dovođenje moderne tehnologije kontinuiranog mjerenja glukoze kod oboljelih od dijabetesa. Iz inicijative navode da uvođenje ove tehnologije neće doći do finansijskih gubitaka u zdravstvu već do uštede jer aparat koji konstantno mjeri glukozu ujedno djeluje kao prevencija bolesti koje nastaju uslijed komplikacija neregulisane visine šećera u krvi.
“Majka sam dječaka koji od 2012. godine živi sa dijabetesom tip 1, kada je otkriven imao je 3,5 godine. Od tada pa sve do danas neprestaje moja borba za lakši i jednostavniji način života za mog sina. Život sa dijabetesom je veoma težak kako oboljelima tako i njihovim porodicama. Dijabetičar uvijek hoda po tankoj liniji, ako skrene na jednu stranu linije upada u hipoglikemiju (nizak šećer), a ako skrene na drugu ode u hiperglikemiju (visok šećer), i jedno I drugo stanje je veoma opasno po zdravlje oboljelog. Teško je hodati po liniji.” navodi Jelena Škrbić Radić jedna od roditelja koji su pokrenuli inicijativu.
Trenutno se u Bosni i Hercegovini mjerenje nivoa šećera u krvi kod oboljelih od dijabetesa vrši putem trakica i takvo mjerenje iziskuje 10 do 15 uboda što iznosi oko 5400 puta godišnje. “Olakšanje u životu osoba koje boluju od dijabetesa značilo bi lagodniji život sa manje uboda i bolji uvid u nivoe šećera u krvi. Što veći uvid u nivoe šećera znači bolje regulisanje oboljenja a to se postiže sa kontinuiranim mjeračima/senzorima iz međustanične tečnosti. Što bolji nivo šećera znači neometan život oboljelih ali i finansijska ušteda samoj državi.” izjavila je Vesna Zarić predsjednica udruženja DIABETno1 koje podržava inicijativu.
Do kraja februara inicijativa će predate svoje zahtijeve i potpise Narodnoj skupštini Republike Srpske, Federacije BiH i Parlamentu Bosne i Hercegovine.
Peticiju možete potpisati ovdje kao i pročitati sve zahtijeve inicijative.