Srijeda, 24 Juna, 2026

Politička korupcija: Na sve strane “papci”

Foto: Impuls

Izašli ste na biralište, zaokružili kandidata i ubacili listić u glasačku kutiju.

Možda ste nakon izbora bili zadovoljni rezultatima, uvjereni da će oni, koje ste podržali, zastupati program, vrijednosti i ideje zbog kojih ste im dali povjerenje. Međutim, politička stvarnost često donese drugačiji epilog. Već nekoliko dana ili mjeseci nakon izbora, pojedinci promijene politički tabor, ostavljajući birače s osjećajem da njihov glas ničemu ne vrijedi.

Fenomen „preletača“ odavno je postao dio domaće političke svakodnevice. Stranački dresovi mijenjaju se lako, a motivi su različiti – od političkog uticaja i funkcija do drugih pogodnosti koje dolaze uz novu političku adresu. Sve to odvija se u okviru postojećih zakonskih rješenja, jer mandat pripada pojedincu, a ne političkoj stranci na čijoj je listi osvojio glasove.

Zbog sve češćih prelazaka iz jedne stranke u drugu, ponovo se otvara pitanje koje se godinama vraća u javni prostor: da li je vrijeme da se zakonski okvir promijeni i mandat veže za političku opciju kojoj su birači zapravo dali podršku?

Kako preletači kroje političku scenu Republike Srpske, možda najbolje pokazuje primjer Narodne Skupštine. Od izbora do danas, poslanici u NS RS prošli su kroz toliko političkih selidbi, da ih je teško pobrojati.

Mnogi od onih koji su u parlament ušli pod jednim stranačkim barjakom, danas djeluju pod drugim, neki su osnovali nove političke organizacije, a mnogi su završili među samostalnim poslanicima, kojih je danas čak 17.

Najkraće rečeno, sve stranke, osim SP, ostale su bez bar jednog poslanika. Demos bez svih pet.

Politička korupcija
Politički analitičar Radomir Nešković, kaže da je zakon dozvolio političku korupciju.

-Mandat treba da pripada pojedincu, ali kada pojedinac napusti stranku, on ne bi trebao formirati neki drugi klub, niti bi smio da pređe u novu stranku. On ne bi trebao da ima pravo da to uradi, ali zakon je takav kakav jeste. Zakon je dozvolio političku korupciju, zakon je dozvolio da iz jedne stranke pređete u drugu, iz druge u treću, pa da onda, recimo, postanete nezavisni poslanik. To je kršenje volje birača. Kad je neko vlasnik mandata, to znači da može da govori bez pritiska i da vrši svoju dužnost u skupštini. Kod nas je to sve naopako. Vlasnik mandata nije vlasnik kuće, nego je vlasnik u smislu slobode, da može zastupati slobodno interese birača koji su ga izabrali – kategoričan je Nešković.

Mandat, naglašava on, nije privatno vlasništvo.

-Poslanici zloupotrebljavaju mandate i dovode ih u funkciju svojih interesa. Legalizovana je politička korupcija. Vi u našem parlamentu možete imati stranku koja će imati klub, a da nije bila na izborima, a možete imati stranku koja je na izborima osvojila klub, a sada nema nijednog poslanika. To je nenormalna situacija – rekao je Nešković.

Bumerang
Novinar Radoš Krstojević, kaže da više nije ni vijest da je neki poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske napustio svoju stranku sa kojom je stekao mandat i otišao u drugu partiju, pogotovo u ovom sazivu koji je, prema njegovom mišljenju, najgori saziv koji je Narodna skupština Republike Srpske imala u svojoj istoriji od tri i po decenije.

-Iskreno, ovaj odlazak i posljednjeg “borca” Demosa Siniše Mijatovića u SPS, uopšte me ne iznenađuje, jer imao je na koga da se ugleda u prethodne tri i po godine, s obzirom da su isto uradili i ostali poslanici Demosa. Najveći utisak svega mi je taj krah Demosa, jer je zaista nevjerovatno da su tako lako izgubili kompletan poslanički klub, a što je najgore, čini mi se da ih nešto naročito nije ni briga za to. Ako je zaista tako, to je još poraznije, ali smatram da se Demosu bumerang vratio u glavu, jer su nastali na temeljima DNS, rasturili su tu stranku na pola zahvaljujući SNSD i sada kada više nisu potrebni, pojeo ih je upravo SNSD. Sve što im se politički dešava su zaslužili – smatra Krstojević.

Preletači su, kaže on, ljudi čiji je karakter samo potreba da se što bolje uhljebe i da za sebe obezbijede solidna primanja.

-Ne sumnjam da dobar dio njih uspio da se obezbijedi čak i ako ne bude dobio novi mandat ove jeseni. To se radi i u opoziciji, ma koliko god neko želio da prizna ili ne. Tu su primjeri gospođa Maja Dragojević Stojić koja je iz najveće opozicione stranke prešla u pokret koji se tek gradi i pitanje je šta će od njega biti nakon izbora. Ili ova situacija u Listi za pravdu i red, gdje je javnosti predočeno da je gospodin Milan Savanović napustio stranku, jer ne želi ništa sem mjesta nosioca liste za NS RS, a sada do nas stižu informacije da će u SDS i da tamo neće biti nosilac liste. Dakle, radi se isključivo o političkoj trgovini, traži se bolje mjesto za sebe – naglašava Krstojević.

Komentarišući činjenicu da samo Socijalisti nisu mijenjali saziv, Krstojević kaže da to nije znak njihove snage.

-Kada su u pitanju Socijalisti, tačno je da jedini nisu mijenjali saziv, osim što je gospodin Šljivić došao umjesto pokojnog Srđana Todorovića. Mislim da će tako ostati pogotovo ako znamo da vjerovatno neće biti više od 2 skupštine do održavanja izbora, osim ako ne bude nekih vanrednih okolnosti. Stanje sa SP nije po meni znak njihove snage, i zaista sam uvjeren da bi i kod njih bilo preletača da, recimo, SNSD odluči da pravi sam većinu od 42 poslanika – rekao je on.

Odgovarajući na pitanje da li bi trebalo mijenjati zakon, odnosno da li bi mandat trebalo da pripada stranci, a ne pojedincu, on kaže da liste na izborima moraju biti otvorene kao i sada, da se zna za koga građani glasaju i da se ti ljudi bore da dobiju mandat, ali da on u suštini pripada stranci, a ne pojedincu.

-Naravno, sve dok su ti ljudi u stranci, partije nemaju pravo da im oduzmu mandat, jer su ga oni osvojili, ali ako bi se desilo da odluče da napuste stranku na čijoj listi su stekli mandat, onda su dužni da ga toj stranci vrate, a da partija onda na njihovo mjesto imenuje drugog. Treba vidjeti da li se to može urediti i na koji način, mislim da bi to bilo pravedno i da bi sigurno spriječili odlaske do kraja mandata, jer se niko ne bi usudio da izgubi jako dobra primanja koja ima kao poslanik. Ili možda da se uredi na način da ukoliko neko želi da napusti stranku, to može uraditi, ali isto tako ubuduće može djelovati samo kao samostalni poslanik do kraja mandata i nema pravo da bude član nijedne stranke. A kada dođe glasanje, neka glasa kako želi – rekao je Krstojević.

Srpska info

Povezane vijesti

Dvadeset godina istog problema: Opozicija u Republici Srpskoj opet ne može da se dogovori

Konferencija za medije opozicije nakon sastanka zbog kršenja skupštinskih zaključaka o djelovanju predstavnika Republike Srpske u institucijama BiH, septembar 2023. godine/ Foto: Gerila Vrijeme curi,...

Nove tehnologije stižu na birališta: Kraj izbornim prevarama?

Foto: vijesti.ba Fer i pošteni izbori u Bosni i Hercegovini godinama su više zvučali kao ideal nego kao stvarnost. Tome svjedoče i brojna istraživanja javnog mnjenja...

Popular Articles